Bartosz Grabowski trzecim najszybszym kajakarzem świata

Box2 Chełmża Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Bartosz Grabowski został trzecim najszybszym kajakarzem na świecie w kategorii do 23. roku życia. Mistrzostwa odbyły się w rumuńskim Pitesi w pierwszy weekend sierpnia.

Polskę reprezentowali Julia Górska w kategorii wiekowej juniorów (17-18 lat) i Bartosz Grabowski w kategorii młodzieżowców U23 (jest to kategoria, w której rywalizują zawodnicy pomiędzy 19. a 23. rokiem życia). Julia wraz z innymi zawodniczkami z polskich klubów reprezentowała kraj w konkurencji K-4 (kajakowa czwórka), a Bartosz w konkurencji K-1 (kajakowa jedynka) na sprinterskim dystansie 200 m. 

REKLAMA

Bartek należy do klubu sportowego KST Włókniarz w Chełmży. Dzięki swojemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy na swoim koncie ma wiele sportowych sukcesów. Są to: brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików, medale z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, złote medale z Mistrzostw Polski Juniorów. W 2018 r. został mistrzem Europy juniorów we włoskim Auronzo (17-18 lat), rok temu także został mistrzem świata juniorów w bułgarskim Płowdiwie (17-18 lat). Wszystkie najlepsze wyniki osiągnął w kajakowej jedynce (K-1) na różnych dystansach. 

– W kajakarstwie klasycznym pływa się na dystansach 5 km, 2 km, 1000 m, 500 m, 200 m. Dystanse są dłuższe, jeżeli pływa się w maratonie lub na Mistrzostwach Polski – mówi Maciej Zdrojewski, trener Bartka. 

Treningi kajakarzy to ciężka praca, trwająca cały rok. W okresie jesienno-zimowym trwają treningi przygotowawcze (na siłowni), wytrzymałościowe i kondycyjne (trening biegowy). W okresie letnim, w którym odbywają się zawody i mistrzostwa, do treningów dochodzą ćwiczenia na wodzie. 

Jakim zawodnikiem jest Bartosz?

– Przede wszystkim jest bardzo zdyscyplinowany, zdaje sobie sprawę, że dla sportowca najważniejszym osiągnięciem jest zdobycie medalu olimpijskiego i to najlepiej złotego. Takiego medalu polska reprezentacja w kajakarstwie nie osiągnęła. Chłopak dąży do osiągnięcia swoich celów i spełniania swoich marzeń. Właśnie tego życzy jemu cały sztab szkoleniowy naszego klubu – mówi Maciej Zdrojewski. 

Kajakarze po zakończeniu ciężkiego treningu w każdym sezonie mają tygodniowy wypoczynek i następnie rozpoczynają przygotowania do zawodów w przyszłym roku. Są to mistrzostwa Polski lub eliminacje krajowe, które dają im szansę na reprezentowanie kraju na imprezach międzynarodowych. 

Klub Sportowo-Turystyczny Włókniarz w początkach swojego istnienia prowadził zajęcia w trzech sekcjach – kajakowej, żeglarskiej i tenisa stołowego. W tym roku obchodzi swoje 70-lecie istnienia. Obecnie prowadzi dwie sekcje: żeglarską i kajakarską. Grupie kajakarzy i żeglarzy na terenie przystani służą pomosty, keje i slip. W strukturach KST Włókniarz działa Uczniowski Klub Sportowy „Żak”, który może pochwalić się licznymi sukcesami zdobytymi w regionie i kraju. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *