Barbarka 1939. Jest pierwszy zwiastun filmu [WIDEO]

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. materiał wideo

Film “Barbarka 1939” to czwarty z serii dokumentów nt. zbrodni pomorskiej. Produkcja, realizowana przez Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego,właśnie doczekała się pierwszego zwiastuna. Premiera obrazu planowana jest na pierwszy kwartał 2021 r.

Cykl dokumentalny pt.: “Zbrodnia pomorska” obejmuje “Karolewo 1939”, “Dąbrowa 1939” oraz “Szpęgawsk 1939”. Kolejnym filmowym odcinkiem będzie “Barbarka 1939”, opowiadająca o niemieckiej zbrodni, popełnionej w lasach Barbarki na początku II Wojny Światowej. W egzekucji jesienią 1939 r. zginęło 600 osób, z których zidentyfikować udało się tylko połowę. Unisławskie Towarzystwo Historyczne przeprowadziło szczegółową kwerendę archiwalną, nagrywając wspomnienia świadków, gromadząc archiwalne fotografie, kroniki czy przedwojenne filmy. Kamera twórców dotarła nie tylko do Torunia, ale także Szczecina, Warszawy, Grudziądza i Iławy.

REKLAMA

– Pokazując w filmie rozkręcającą się na Pomorzu spiralę nienawiści i mechanizm niemieckiej zbrodni w Barbarce, oddajemy głos nie tylko świadkom, ale także historykom. Materiał dokumentalny jest zilustrowany elementami fabularyzowanymi i rekonstrukcjami historycznymi z wykorzystaniem pojazdów militarnych, sprzętu, broni i z udziałem wojskowych i cywilnych grup rekonstrukcyjnych – opisują twórcy filmu.

Film kręcony jest we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Fundacją gen. Elżbiety Zawackiej. Jego realizacja nie byłaby jednak możliwa bez pomocy lokalnych organizacji i instytucji. W produkcji wystąpiło kilkudziesięciu statystów i epizodystów z Torunia i powiatu toruńskiego. Kadry kręcone były m.in. w Głażewie, Siemoniu, Kijewie Szlacheckim, Nawrze, Brąchnówku, Kłóbce oraz w toruńskim Forcie I. Film jest współfinansowany przez gminę miasta Toruń, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, LGD Ziemia Gotyku, powiat toruński, gminę Łysomice, miasto Chełmża, Nadleśnictwo Toruń, gminę Chełmża, hotele “Donimirski” oraz ofiarodawców prywatnych.

Premiera filmu dokumentalnego “Barbarka 1939” planowana jest na pierwszy kwartał 2021 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *