Bajki i legendy w Zębowie

Obrowo Wiadomości
fot. pixabay

„W powiecie toruńskim mieszkamy, jego legendy znamy” to projekt skierowany do najmłodszych. Miał przybliżyć dzieciom z powiatu toruńskiego historię i opowieści o regionie, w którym żyją. Za nami finałowe spotkanie, podsumowujące całe przedsięwzięcie. 

Do powstania takiej inicjatywy przyczyniło się w dużej mierze wydanie przez powiat toruński książki pod tytułem „Bajki i legendy powiatu toruńskiego”.

REKLAMA

Każda szkoła w gminie Obrowo dostała te książki, chcieliśmy, żeby dzieci się z nimi zapoznały – mówi Mariola Nagórka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zębowie. – To są ciężkie bajki i legendy, słownictwo jest w nich trudne, a chcieliśmy, żeby dzieci bliżej zapoznały się ze swoim regionem. Zrobiliśmy przegląd informacji, wiadomości na temat tych legend, czyli tego, co wiedzą na ten temat dzieci w klasach 1-3.

Projekt realizowany był od 6 maja. W tym czasie młodzi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku spotkaniach, podczas których mogli zapoznać się bliżej z lokalnymi opowieściami. Piąte i ostatnie z zaplanowanych spotkań odbyło się we wtorek 22 października. Na dzieci czekało wiele atrakcji.

 Odbył się spektakl przygotowany przez grupę teatralną z Torunia. Dzieci były jego uczestnikami, grupa tak to skonstruowała, że mogły też występować. Spektakl był udany, dzieci fajnie się bawiły – podkreśla Nagórka.

Finał projektu został zwieńczony konkursem plastycznym. Młodzież przygotowywała prace o tematyce lokalnych legend. Była to dla niej świetna okazja do popisania się kreatywnością, ale i organizatorzy mogli się wykazać.

Wykonaliśmy album z tych prac pt. „Moja miejscowość”. Został opatrzony herbem i mapą powiatu – mówi dyrektor szkoły w Zębowie. – Trzeba było zorganizować miejsce pracy, trzeba było przygotować materiały, z których dzieci miały wykonywać tę pracę, omówić, jak chcą ją wykonywać. 

Organizatorzy projektu chcieli jednak nie tylko krzewić tradycję regionu, ale także zapewnić najmłodszym dobrą zabawę. W trakcie spotkań uczniowie z różnych szkół integrowali się, uczyli współpracy, a także rozwijali swoje zainteresowania. 

Dzieci fajnie się bawiły, było widać, że rozmawiają ze sobą, wymieniają doświadczenia, a przy tym mogły sprawdzić się ze swojej wiedzy, dotyczącej legend – zaznacza Nagórka.

Dyrektorka jest zadowolona z przebiegu projektu. Określiła go udanym, a jego główne założenia, takie jak integracja i zabawa, ale też dbanie o pamięć „małej ojczyzny” i budowanie poczucia estetyki, zostały zrealizowane.

Mieliśmy na celu także rozbudzenie zainteresowania kulturą, historią, literaturą, pięknem, bogactwem własnego regionu, a przy okazji językiem, jaki kiedyś panował. Były też zajęcia plastyczne, więc dzieci musiały wykazać umiejętności plastyczne, przez wykonanie tych prac różnymi technikami – mówi.

Na zakończenie na uczestników czekały drobne prezenty. Uczniowie i nauczyciele otrzymali upominki. Świetlice szkół biorących udział w projekcie zostały też zaopatrzone w gry i mapy Polski. Wszystko to było możliwe dzięki współpracy Starostwa Powiatowego, Wiejskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Edukacja Dla Demokracji” i Urzędu Gminy w Obrowie. Stowarzyszenie, jako organizacja pozarządowa, otrzymało dotację z powiatu. Dyrekcja szkoły w Zębowie podkreśla też rolę wójta, który zapewnił transport dzieciom. Inicjatywa przypadła do gustu zwłaszcza tym ostatnim, a, jak zaznacza dyrektor Nagórka, wystarczy wyciągnąć do nich rękę i zachęcić do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *