Autorka “Dziedzictwa von Becków” w poniedziałek odwiedzi Łysomice

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. materiały prasowe

W poniedziałek 4 marca o godz. 16.00, w Centrum Animacji Kultury przy u. Warszawskiej 19 w Łysomicach, odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Jax, autorką serii książek o tematyce historycznej zatytułowanej „Saga von Becków”.

Joanna Jax, a właściwie Joanna Jakubczak, to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pasjonująca się malowaniem na szkle. Jej powieściowym debiutem była książka „Dziedzictwa von Becków”.

REKLAMA

W książce tej autorka opisała historię miłości, która zrodziła się pomiędzy polską nauczycielką i niemieckim oficerem SS, który, jak się później okazuje, nie podziela skrajnie faszystowskiej ideologii większości nazistów. Autorka umiejscowiła akcję – rozpoczynającą się w 1934 roku i rozgrywającą się na przestrzeni blisko ośmiu dekad – w kilku polskich miastach, jak Kraków, Olkusz, Warszawa czy Łódź, a także w Wolnym Mieście Gdańsku, Berlinie Wschodnim, Paryżu czy Jerozolimie.

Historia losów rodziny Marii Tarnowskiej i Wernera von Becka kontynuowana jest w drugiej części, która została wydana w 2016 roku pod tytułem „Piętno von Becków”. Tym razem główna bohaterka, Julia, która jest prawnuczką bohaterów znanych z „Dziedzictwa…”, wyrusza w podróż, której celem jest poznanie dziejów swojej rodziny.

Obie powieści należące do „Sagi von Becków” zostały docenione za rozmach i pełną emocji fabułę oraz uhonorowane nominacją do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”.

Ponadto Joanna Jax w 2015 roku napisała niezwiązaną z „Sagą…” powieść zatytułowaną „Długa droga do domu”. Tym razem czytelnik śledzi losy Antoniny, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych córki emigrantów, która zakochuje się w narzeczonym własnej siostry i razem z nim ucieka na Kubę. Tam jednak sielanka kończy się, a Antonina staje twarzą w twarz z kolejnymi problemami i tragediami: najpierw zostaje zdradzona przez męża, potem znika jej synek, aż w końcu ona sama angażuje się w rewolucję kubańską, która miała miejsce pod koniec lat pięćdziesiątych. Powieść ta jest niezwykle wciągająca i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, a opisane w niej wydarzenia świetnie wplatają się w historyczny kontekst tamtych czasów

* opis – Merlin.pl

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *