Arriva wyłącza kolejne połączenia autobusowe. Tym razem między…

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka muszą przygotować się na duże zmiany w kursowaniu komunikacji publicznej. Od 1 kwietnia spółka Arriva likwiduje lub przesuwa część połączeń m.in. na trasie Cichoradz-Toruń i Toruń-Górsk.

Informacja o zmianach do Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej wpłynęła 6 marca.

REKLAMA

– Działając w imieniu Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o informuję, że w oparciu o prowadzony monitoring frekwencji pasażerów na wykonywanych kursach oraz analizy rentowności linii komunikacyjnych realizowanych przez Spółkę, stwierdziliśmy, że przychody na części wykonywanych połączeń są zbyt niskie, aby pokryć konieczne do poniesienia koszty zaangażowanych do realizacji tych połączeń zasobów – pisze Daniel Maciejak, przedstawiciel firmy Arriva.

W argumentach za odwołaniem połączeń spółka przywołuje także rosnące koszty wynagrodzeń kierowców, wysokie koszty paliwa oraz utrzymania taboru i brak pokrycia kosztów przychodami ze sprzedaży biletów.

Zmiany wprowadzone zostaną od poniedziałku 1 kwietnia 2019 r. Te „dotyczą lub mogą dotyczyć” mieszkańców gminy Zławieś Wielka.

 • Likwidacji ulegną wszystkie kursy w linii komunikacyjnej Chełmża – Warszewice – Łubianka – Zamek Bierzgłowski – Toruń
 • Likwidacja kursu Toruń 7.45 – Siemoń 8.30
 • Likwidacja kursu Siemoń 8.35 – Toruń 9.25
 • Likwidacja kursu Toruń 13.45 – Siemoń 14.30
 • Likwidacja kursu Siemoń 14.35 – Toruń 15.25
 • Likwidacja kursu Cichoradz 16.35 – Toruń 17.25
 • Przesunięcie (opóźnienie o 10 min) godziny odjazdu kursu Toruń 15.00 – Cichoradz 15.49
 • Przesunięcie (opóźnienie o 10 min) godziny odjazdu kursu 15.50 – Toruń 16.40.
 • Likwidacja kursu Toruń 20.45 – Łubianka – Siemoń – Cichoradz 21.34

Kierunek Toruń –Górsk, Zławieś Mała/Wielka, Rzęczkowo

 • Likwidacja kursu Toruń 9.45 – Górsk 10.10
 • Likwidacja kursu Górsk 10.15 – Toruń 10.40
 • Modyfikacja kursu Rzęczkowo 10.15 – Toruń 10.55 z wjazdem do Górska Osiedle
 • Likwidacja kursu Toruń 16.15 – Górsk 16.45
 • Likwidacja kursu Górsk 16.45 – Toruń 17.10
 • Modyfikacja kursu Toruń 16.25 – Zławieś Mała 17.00 z wjazdem do Starego Torunia i Górska Osiedle
 • Modyfikacja kursu Rzęczkowo 16.50 – Toruń 17.30 z wjazdem do Górska Osiedle
 • Likwidacja kursu Toruń 21.40 – Górsk 22.05
 • Likwidacja kursu Rzęczkowo 21.35 – Toruń 22.15
 • Modyfikacja kursu Toruń 20.45 – Rzęczkowo 21.30 przesunięcie godziny odjazdu z Torunia na godz. 21.15, wydłużenie kurs do Siemonia p. Rzęczkowo, Cichoradz oraz z wjazdem do Górska Osiedle.

– Przedstawione powyżej zmiany kompleksowo mają na celu optymalizację wykorzystywanych autobusów i kierowców do realizacji pozostałych połączeń i pozwolą na ich dalsze utrzymanie w oparciu o przychody uzyskiwane tylko ze sprzedaży biletów – podkreśla dyrektor Daniel Maciejak. – Liczymy na państwa zrozumienie naszej decyzji o modyfikacji rozkładu jazdy, w tym zawieszenie przewozów na kierunkach długookresowo nierentownych, gdyż jako podmiot uczciwie działający na konkurencyjnym rynku, zobowiązani jesteśmy do dbałości o kondycję i rozwój całego przedsiębiorstwa.

By utrzymać dotychczasowe połączenia, gmina Zławieś Wielka partycypowała w kosztach organizacji transportu publicznego na swoim terenie. Jak podkreśla wójt, obecnie tych środków samorząd nie ma.

– Chcąc zapewnić mieszkańcom dogodne dojazdy do pracy, szkoły i domu, dopłacaliśmy do kursów Arrivy – komentuje wójt Jan Surdyka. – Obecnie jednak gmina środków na ten cel nie ma. Nie jesteśmy w stanie utrzymać transportu publicznego za własne pieniądze. Wyłączenie pewnych kursów będzie dużym utrudnieniem dla mieszkańców. Problem z pewnością dotknie osoby, które z autobusów korzystały w godzinach przedpołudniowych, wybierając się po zakupy lub do lekarza.

Jak deklaruje wójt, w tym tygodniu spróbuje podjąć rozmowy z przedstawicielami spółki Arriva. Termin spotkania uzależniony będzie jednak od dyspozycji dyrektora Daniela Maciejaka.

To nie pierwsze tak drastyczne zmiany w komunikacji kursującej przez gminę. Ostatnie zmiany wprowadzane były pod koniec ubiegłego roku. By walczyć o nierentowne połączenia, mieszkańcy wystosowali do władz samorządowych petycje z podpisami, a także założyli na portalu Facebook fanpage „Nie dla zmian rozkładu jazdy Arriva BUS w Powiecie Toruńskim”.

Jak podkreślała wtedy jedna z mieszkanek, zmiany odcinają mniejsze miejscowości od kursów autobusów, pozbawiają uczniów, studentów oraz mieszkańców możliwości dostania się m.in. do siedzib gmin, ośrodków zdrowia, a także miast – Chełmna i Torunia.

– Nie wszyscy mają prawo jazdy i możliwości dotarcia w miejsca, w które do tej pory woziły nas autobusy – zaznaczała mieszkanka gminy Zławieś Wielka.

Tagged

2 thoughts on “Arriva wyłącza kolejne połączenia autobusowe. Tym razem między…

 1. arriva toruńska się rozpada. nie dziwota. jest tak zarządzana. sami pasażerowie modlą się o szybką zmianę przewoźnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *