ARiMR przyznaje nawet do 250 tysięcy premii za działalność na terenach ASF

ARiMR Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznaje premię pomocową na rozpoczęcie działalności pozarolniczej na terenach, objętych afrykańskim pomorem świń. Wnioski można składać od 28 lutego.

Pomoc finansowana będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór wniosków o przyznanie premii będzie trwać od 28 lutego do 28 marca 2020 roku. Dokumenty należy złożyć w oddziale regionalnym ARiMR. Nabór przeznaczony jest dla rolników, którzy na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

REKLAMA

Wsparcie obejmuje działalność gospodarczą w zakresie usług, produkcji i sprzedaży różnych produktów, które nie są związane z rolnictwem. Wysokość udzielonej premii zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy. Dla jednego nowego miejsca pracy premia wyniesie 150 tysięcy, dla dwóch 200 tysięcy, a dla trzech – 250 tysięcy złotych. Premia przyznawana będzie w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80% zostanie wypłacona po spełnieniu przez rolnika określonych w decyzji warunków, ale nie później niż w przeciągu 9 miesięcy od otrzymania tej decyzji. Natomiast druga w wysokości 20% zostanie wypłacona po rozliczeniu realizacji biznesplanu, ale maksymalnie w przeciągu dwóch lat od wypłaty pierwszej części i nie później niż do 31 sierpnia 2023 roku.

Premię w 70% procentach należy przeznaczyć na zakup środków trwałych, czyli maszyn, urządzeń, wyposażenia czy środków transportu. Pozostałe 30% można przeznaczyć na wydatki bieżące.

Kto może starać się o otrzymanie premii? Rolnik, małżonek rolnika lub domownik. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie od co najmniej roku. Rolnik musi mieć także przyznaną jednolitą płatność obszarową do użytków rolnych, wchodzących w skład gospodarstwa za 2019 lub przyznaną taką płatność za 2020. W złożeniu wniosku nie przeszkadza zawieszenie lub zakończenie prowadzenia działalności pozarolniczej przez dwa lata, poprzedzające złożenie wniosku. Dodatkowo, o pomoc mogą ubiegać się osoby, które już prowadzą swój biznes na wsi i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *