„Aktywni w kulturze” w gminie Wielka Nieszawka. Trwa realizacja projektów

Box2 Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

W gminie Wielka Nieszawka trwa realizacja programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020”. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury mieszkańcy mogli sami wybrać i zrealizować te inicjatywy, które według nich były najbardziej potrzebne. Pierwsze już za nami.

Gmina otrzymała dofinansowanie na początku roku. 30 tys. zł państwowego wsparcia miało zachęcić mieszkańców do zgłaszania własnych pomysłów na inicjatywy, które chcieliby zrealizować na terenie gminy. Do tego potrzeba było jednak odpowiedniego rozeznania. W tym celu przeprowadzone zostały badania socjologiczne, które rozpoczęły się jeszcze w lutym i potrwały do kwietnia. Ich koszt sięgnął kwoty 8 tys. zł. 

REKLAMA

– W wyniku badań powstała diagnoza, po której mieszkańcy mogli składać swoje oferty. Odbył się konkurs ofert, który wyłonił najlepsze inicjatywy. Pomysły mieszkańców dofinansowujemy z pieniędzy, które otrzymaliśmy z Narodowego Centrum Kultury – mówi dr Jarosław Dąbrowski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce.

Wyboru pomysłów dokonano w sierpniu. Od mieszkańców wpłynęło łącznie 9 ofert. W komisji konkursowej, która zajmowała się wyborem tych, które zostaną zrealizowane, zasiadali sami pomysłodawcy. 

– Każdy, kto złożył ofertę, miał czas na przedstawienie jej przed komisją. Odrzucone zostały dwie z nich i ostatecznie do realizacji wybrano siedem – wyjaśnia dr Jarosław Dąbrowski.

Dwa projekty już za nami. Sołtys Małej Nieszawki Brygida Czapiewska 20 września przeprowadziła „Spotkanie z kulturą żydowską”, na które do dyspozycji miała 2,7 tys. zł pochodzących z programu. Tydzień później z kolei Koło Gospodyń Wiejskich Brzoza zorganizowało spotkanie „Z historią i smakiem przez Brzozę”, które wsparte zostało kwotą 2,5 tys. zł. 

Teraz czas na realizację pozostałych projektów. Wszystkie inicjatywy będą musiały zostać zrealizowane przed końcem listopada, dlatego najbliższy kalendarz wydarzeń kulturalnych w gminie zapowiada się niezwykle interesująco. Przed nami jeszcze pięć projektów. Wśród nich znajdą się warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży wraz z nagraniem utworów w studiu nagrań (dofinansowanie 2,5 tys. zł), warsztaty dla dzieci „Poznajemy teatr” (2,5 tys. zł), „Z kuchnią przez pokolenia” (3 tys. zł), „Tu Olendrzy mieszkali” – organizacja minispektaklu opartego o historie nieszawskich Olendrów (4,3 tys. zł) oraz „Wpływ oberży na krzewienie kultury polskiej w latach 1920-1939 na terenie gminy Wielka Nieszawka” (3 tys. zł). 

Program „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2020” miał na celu zaktywizowanie mieszkańców i pobudzenie ich społecznego potencjału. Różnorodność projektów potwierdza, że cel udało się osiągnąć. Mieszkańcy pokazali, że sprawy lokalne nie są im obce i chcą się w nie angażować, podejmując kulturalne inicjatywy na własnym podwórku. Z uwagi na szeroki zakres tematów, w ofercie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań. Pieniądze z programu przyznane zostały w ramach grantu „Aktywni w kulturze, czyli chcieć to móc”. GCK w Małej Nieszawce jest jednym z 50 domów kultury w kraju, które uzyskały takie wsparcie. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *