6,5 mln zł na restaurację zabytków w województwie. Znamy listę dotacji

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

186 przedsięwzięć rewitalizacyjnych i konserwatorskich zostanie zrealizowanych na terenie województwa dzięki wsparciu wojewódzkiego samorządu w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Kwota, jaką przeznaczono na ten cel to 6,5 mln zł. Umowy o dofinansowanie projektów wręczył w zeszłym tygodniu w Muzeum Etnograficznym w Toruniu marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

– Efekty naszego wieloletniego programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – podkreśla marszałek.

REKLAMA

Dofinansowane zostaną m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie w kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i gmachach szkół, czy kościołach, również w małych miejscowościach. Objęte nimi zostaną obiekty na terenie całego województwa. 

Dzięki marszałkowskiemu wsparciu dokończony zostanie remont dawnego pałacu Pląskowskich  z połowy XIX wieku w Czarnem w powiecie lipnowskim, w którym obecnie znajduje się szkoła podstawowa. Nowy blask zyska także wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku Dom pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu. Obecnie działa jako punkt informacji turystycznej, a dzięki dofinansowaniu wyremontowany zostanie jego dach, wymienione będą stropy i zamontowana nowa dachówka. Remont przejdą również drewniane ławy w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku w powiecie aleksandrowskim, czy elewacja kościoła św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie.

Program ochrony zabytków prowadzony jest przez samorząd województwa od 14 lat. Przez ten czas na cele konserwatorskie i remontowe przekazano już 107,6 mln zł z budżetu województwa oraz środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W regionie zrealizowano już ponad 1,6  tys. tego typu zadań.

Pełna lista tegorocznych dotacji

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *