500+ dla niesamodzielnych. Wciąż można składać wnioski

Box2
fot. Pixabay.com

Wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można składać od 2 września 2019 roku. Do tej pory wnioski do ZUS złożyło ponad 32,7 tys. osób w województwie kujawsko-pomorskim, a w skali kraju – ponad 552tys.

Ze świadczenia skorzystać mogą osoby pełnoletnie, które mieszkają na terytorium Polski i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Łączna wysokość dotychczasowo pobieranych przez nie świadczeń pieniężnych, finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać 1 600 zł (od 1 marca 2020 r. 1 700 zł brutto). Najczęstszym powodem nie przyznania świadczenia jest brak niezdolności do samodzielnej egzystencji – dotyczy 87% odrzuconych wniosków. Pozostałe 13% to efekt przekroczenia kwoty pobieranych świadczeń.

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 zł. W takiej maksymalnej wysokości świadczenie otrzyma osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie może przekraczać 1700 zł. Przy wypłacie świadczenia obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Przykładowo, jeżeli suma obecnie pobieranych świadczeń wynosi 1300 zł, to świadczenie uzupełniające jest przyznawane w kwocie 400 zł. Z kolei, jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1600 zł, to osoba uprawniona otrzymuje 100 zł. Z dotychczas złożonych wniosków wynika, że najwięcej osób, bo aż 60 proc. otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 500 zł. Ale 6% świadczeń zostało przyznanych w wysokości poniżej 100 zł. – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej ZUS.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *