5 tys. zł grzywny dla właściciela psa. Weszły nowe przepisy

Box2 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Wiadomości Województwo Zławieś Wielka

Nie 250 zł jak do tej pory, a nawet 5 tys. zł grzywny mogą zapłacić właściciele za niedopilnowanie groźnego psa. To nowe przepisy, które weszły w życie od czwartku.

W czwartek weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nią zostały zaostrzone kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt.

REKLAMA

– Jeśli właściciel np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza go wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu, a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5000 zł, a nawet ograniczeniem wolności – informuje resort sprawiedliwości. – Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości zaledwie do 250 zł.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrzenie przepisów tłumaczy tym, że w Polsce często dochodzi do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. – Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak dostatecznej reakcji karnej na takie przypadki powoduje więc poważne zagrożenie – wskazuje resort.

Wśród ras psów agresywnych są m.in, amerykański pit bull terrier, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Nowe kary dotyczą nie tylko właścicieli psów ras agresywnych, ale także wszystkich psów, które stwarzają zagrożenie. “Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany” – czytamy w znowelizowanym kodeksie wykroczeń.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *