3285 minut grania w piłkę – w Ostaszewie odbył się Mustang CUP

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. fanpage Mustanga Ostaszewo

W ostatni weekend sierpnia na stadionie w Ostaszewie odbył się wielki turniej piłkarski dla zawodników z rocznika 2011 i młodszych – Mustang CUP. Imprezę zorganizował klub Mustang Ostaszewo. Do gminy Łysomice zjechało prawie 600 młodych piłkarzy z całego województwa

Mustang CUP to pierwsza tak duża impreza piłkarska w gminie Łysomice. O rozmachu wydarzenia najlepiej świadczą oficjalne statystyki: przez dwa dni na boisku w Ostaszewie wystąpiło 60 drużyn, 591 zawodniczek i zawodników, rozegrano 219 meczów, strzelono 824 gole – Mustang CUP to łącznie 3285 minut grania w piłkę. Do turnieju zaproszono wszystkie drużyny piłkarskie dla dzieci z roczników 2011-2015 z województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. z Bydgoszczy, Brodnicy, Golubia-Dobrzynia, Włocławka, Tucholi, Ciechocinka.

REKLAMA

Nie prowadzono oficjalnej klasyfikacji. Zgodnie z filozofią organizatora dla dzieci w tym wieku wynik sportowy nie powinien przysłaniać radości z samej gry.

Najważniejsza jest sama chęć grania, dobra zabawa, a nie kwestia zajęcia pierwszego czy drugiego miejsca – mówi Michał Kożuchowski, członek zarządu LZS Mustang Ostaszewo, organizator Mustang CUP.

Zasady turnieju były proste. Drużyny w rocznikach 2011-2014 rywalizowały w losowo dobranych grupach. Chociaż nie prowadzono oficjalnej klasyfikacji, po pierwszym etapie gry grupowej kolejnych rywali dobierano pod kątem poziomu sportowego.

Chodziło o to, żeby rywalizacja pomiędzy zespołami miała zbliżony poziom, żeby uniknąć dużych różnic w umiejętnościach sportowych, dzięki czemu dzieci miały większą frajdę z gry – wyjaśnia Michał Kożuchowski.

Duże boisko w Ostaszewie było podzielone na 3 lub 4 mniejsze boiska (w zależności od roczników) i młodzi piłkarze z każdego rocznika grali swoje mecze po kolei. Każdy mecz trwał 15 minut. Łącznie każdy zespół rozegrał 8 meczów, co przełożyło się na 2 godziny grania.

Jak na taki turniej to sporo. Były krótkie przerwy, dużo grania, mało siedzenia, bardzo intensywnie – opisuje organizator.

Dla najmłodszego rocznika 2015 przewidziano specjalną konkurencję – grę 1 na 1 na małe bramki oraz konkurs celności uderzenia. Jak podkreśla Michał Kożuchowski, to kategoria rzadko spotykana na podobnych turniejach, dlatego została przyjęta z aplauzem zarówno dzieci, jak i trenerów.

Mustang CUP został zorganizowany przy wsparciu logistycznym i finansowym wielu podmiotów.

Przy tym projekcie pracowało wiele osób. Nie jest łatwo w jeden weekend gościć 60 zespołów. Jednak wszystko się udało, o czym świadczą entuzjastyczne recenzje i podziękowania za fajną zabawę, wystawione nam przez innych trenerów – podsumowuje Michał Kożuchowski.

Organizator wydarzenia – LZS Mustang Ostaszewo obecnie trenuje około 130 piłkarzy w drużynach seniorskich i młodzieżowych. Seniorzy, młodziki i trampkarze już rozpoczęli rozgrywki ligowe Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Liga najmłodszych zespołów rusza w najbliższy weekend.

Nigdy wcześniej w historii naszego klubu nie było tak wielu drużyn zgłoszonych do rozgrywek ligowych – mówi Michał Kożuchowski. – To 1 drużyna w kategorii skrzatów, 3 w kategorii żaków, 3 w kategorii orlików, 1 w kategorii trampkarzy, 1 w kategorii młodzików. Rozgrywki dziecięco-młodzieżowe odbywają się w nowej formule bez tabel i wyników, pod hasłem „Od pasji do futbolu”. Taka filozofia bardzo nam odpowiada i to staraliśmy się pokazać naszym turniejem Mustang CUP.

Klub otwiera też nowe sekcje sportowe. We wtorek 7 września ruszyły zajęcia dla dziewczynek z cheerleaderingu pod okiem licencjonowanej trenerki. To dyscyplina, która łączy w sobie elementy gimnastyki, akrobatyki i tańca sportowego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *