3 miliony Polek w szponach nałogu!

Box2 Wiadomości
fot. ilustracyjne

Drodzy mieszkańcy Torunia, dziś obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Kobiet. Pewnie Wielu z Was planuje miło spędzić ten dzień, oczywiście w towarzystwie ukochanej osoby. Mimo wszystko, partnerzy palaczek załamują ręce. Wielokrotnie nakłanialiście Wasze drugie połówki do zerwania z nałogiem, a one nic sobie z tego nie robią. Niestety, całowanie palaczki to jak całowanie popielniczek, a w naszym kraju mamy aż 3 miliony palaczek!

Palenie papierosów w liczbach

REKLAMA

Dane zebrane przez CBOS są przerażające! Okazuje się, że co piąta Polka pali papierosy! To nie koniec smutnych wiadomości. Wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów rocznie umiera blisko 67 tysięcy Polek i Polaków czyli prawie 3-krotnie więcej niż liczba mieszkańców Torunia. Niezwykle niebezpiecznym następstwem zdrowotnym palenia papierosów jest POChP czyli przewlekła, obturacyjna choroba płuc. W naszym kraju choruje na nią aż 2 miliony palaczy, z czego rocznie umiera 15 tysięcy z nich.

Zatem droga palaczko, mieszkanko Torunia, to chyba najwyższy czas na rewolucje w Twoim życiu! Nie rób więcej wymówek, rzuć palenie już dziś! Jeśli próbowałaś już wszystkiego i wiesz, że nie jesteś w stanie nic z tym zrobić, a może w ogóle nie chcesz żegnać się nałogiem –spróbuj zamienić papierosa na mniej szkodliwe, bo bezdymne produkty z nikotyną.

Bezdymne?

Podgrzewacze tytoniu i elektroniczne papierosy to dwa rodzaje tzw. urządzeń bezdymnych. W praktyce oznacza to tyle, co wynika z ich nazwy: w odróżnieniu od papierosów nie wydzielają one dymu, ale aerozole. Dlaczego o tym wspominamy? Bo okazuje się, że to nie tytoń ani owiana złą sławą nikotyna stanowią największy problem. Jest nim dym papierosowy i substancje smoliste, powstające wskutek spalania tytoniu w papierosie, w bardzo wysokiej temperaturze. To właśnie w tym dymie znajdują choćby wysokie stężenia tlenku węgla, czyli „cichego truciciela”, które są groźne dla ludzkiego zdrowia! Unikanie tego dymu przez palacza (i osoby postronne) ma kluczowe znaczenie, o czym przypominają m.in. polscy lekarze:

Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze nawet 900 stopni, pacjenci mogliby stosować urządzenia podgrzewające tytoń do 350 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych oraz pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc., przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej ilości nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza. Warto jest zrobić choćby malutki krok w kierunku rzucenia palenia, jeśli nie możemy się zdecydować na duży krok. Jeżeli powiemy, że zwykły papieros jest szkodliwy w 100 proc., to cygaro – które się pyka, a nie nim inhaluje, czy fajka – szkodzą nam w 25 proc., a tytoń podgrzewany – w 5 proc. (…)” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, pulmonolog i alergolog w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

W przypadku produktów bezdymnych (e-papierosów czy podgrzewaczy tytoniu, w Polsce określanych „iqosami”) zamiast dymu wydzielają się aerozole. Jest w nich znacznie mniej toksyn, niż w dymie z papierosa. Co ważne, nie ma też substancji smolistych. Nie znaczy to jednak, że są one bezpieczne ani „zdrowsze”, ponieważ nadal dostarczają uzależniającą nikotynę. Mogą natomiast pozwolić ograniczyć szkodliwość samego nałogu, choć same nie są obojętne dla zdrowia. Dlatego warto rzucić się na głęboką wodę i spróbować nałóg pokonać raz na zawsze!

7 thoughts on “3 miliony Polek w szponach nałogu!

  1. coś mi się wydaje, że aż tak bardzo się nie przykładasz do tego rzucania, ale wiesz Twoja sprawa, Twój problem.

  2. I tak wszyscy kiedyś pożegnamy się z tym światem, więc dlaczego nie czerpać z niego garściami?

  3. to nie jest śmieszne, mój dziadek palił latami. zmarł na raka. nikogo nie życzę takich przykrych emocji i widoku.

  4. U mnie w rodzinie tylko ja z ojcem palimy, ale w tym roku postanowilismy przerzucic sie na iqosy, aby w koncu rzucic. Pale go juz kolejny miesiac, z reszta ojciec tez i poki co widzimy zalety, a nie minusy.

  5. A czujesz różnicę? Też zastanawiam się nad rzuceniem i wiem, że to będzie trudne. Dlatego pomyślałam, że jak zacznę od iqosa to będzie mi łatwiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *