25 mln zł na mikrogranty inwestycyjne. Kiedy składać wnioski?

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Ruszają kolejne nabory wniosków o mikrogranty inwestycyjne udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pieniądze z łącznej puli środków, wynoszącej 25 mln zł. Mikrogranty udzielane są w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, którego segment gospodarczy obejmuje również m.in. granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe. 

– Celem naszych działań na rzecz przedsiębiorstw jest ratowanie firm i miejsc pracy, a także stabilizacja wpływów podatkowych. Dlatego część gospodarcza pakietu jest największa – 675 milionów złotych (75 proc. całości). Pula przeznaczona na dotacje to blisko 120 mln złotych, na pożyczki przeznaczamy pół miliarda złotych, na narzędzia wsparcia dostępne w powiatowych urzędach pracy (dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne) 92 mln złotych – przypomina marszałek województwa Piotr Całbecki.

REKLAMA

Mikrogranty mają na celu wsparcie inwestycji związanych z koniecznością dostosowania się przedsiębiorstw do obecnych warunków ekonomicznych oraz zakupem urządzeń filtrujących powietrze dla małych punktów handlowo-usługowych. Ma to z jednej strony pomóc w świadczeniu usług i cyfryzacji, ale też poprawić bezpieczeństwo.

W środę 21 października ruszył nabór w powiatach, w których w poprzednich naborach wpłynęło najmniej wniosków. Są to powiaty aleksandrowski, brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, tucholski, wąbrzeski, włocławski, i żniński. 

Kolejny nabór ruszy 3 listopada. Skierowany jest do tych powiatów, które były najaktywniejsze w poprzednich naborach. Są to Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz i powiaty toruński, bydgoski i chełmiński.

TARR przeprowadziła już wcześniej dwa nabory wniosków o mikrogranty inwestycyjne. Pierwszy z nich wsparł blisko 800 firm łączną kwotą 30 mln zł. W ramach drugiego trwa jeszcze ocena 300 złożonych wniosków, umowy są podpisywane.

Marszałkowski pakiet antykryzysowy to także granty do kapitału obrotowego dla mikro i małych przedsiębiorstw, w postaci bezzwrotnego wsparcia 50 tys. zł. Przeznaczone są dla tych, którzy najbardziej ucierpieli w związku z obecną recesją. Weryfikację wstępną przeszło pomyślnie 1,7 tys. wniosków, które aktualnie są oceniane przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Na granty obrotowe zarezerwowano ponad 47 mln zł. Umowy z beneficjentami mają być podpisywane od listopada. 

Również KPFP zajmuje się udzielaniem pożyczek płynnościowych do nawet 1 mln zł. Już teraz zawarto 52 umowy, a kolejnych 100 wniosków jest w trakcie rozpatrywania. Niedługo wystartować mają także specjalne pożyczki płynnościowe, dla mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą krócej niż 5 lat. Na bieżące koszty obrotowe otrzymać będzie można do 100 tys. zł na 6 lat z oprocentowaniem od 0 proc.

Marszałkowski pakiet antykryzysowy o wartości 910 mln zł finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *