18-letni Bartek z Leszcza potrzebuje wsparcia na zakup pompy insulinowej

Box1 Łubianka Wiadomości
Fot. siepomaga.pl

Hipoglikemia, czyli cukrzyca typu 1, to bardzo groźna choroba. Nagły spadek cukru może skutkować utratą przytomnością, a nawet życia, jeśli ktoś w porę nie zareaguje. Szansą na normalne funkcjonowanie jest pompa insulinowa – sprzęt niestety nie jest w Polsce refundowany.

Bartek Śliwiński z miejscowości Leszcz w gminie Łubianka ma niespełna 18 lat i głowę pełną ambitnych planów. Pasjonuje się muzyką, jazdą na rowerze, marzy o tym, by pójść na studia. Normalne funkcjonowanie utrudnia jednak cukrzyca typu 1 i epizody nagłego spadku cukru, skutkującego utratą przytomności.

REKLAMA

Jeśli w porę ktoś nie  podejmie reanimacji, jeśli kogoś w tym czasie nie będzie w pobliżu – mój synek umrze… Już kilka razy Bartek przeżył reanimację i wrócił do żywych! Życie ze świadomością, że kiedyś może być za późno, jest bardzo ciężkie – opisuje mama chłopca, pielęgniarka, na portalu siepomaga.pl.

Takich sytuacji pomogłaby uniknąć pompa insulinowa. Niestety, jej zakup to bardzo duży wydatek, przekraczający możliwości finansowe rodziny, ponieważ pompa nie jest w Polsce refundowana.

Bardzo byśmy chcieli, aby Bartosz mógł realizować swoje pasje. Bez zdrowia nie ma w życiu niczego. Jeśli cukrzycy nie uda się opanować, życie Bartka będzie toczyło się w ciągłym strachu – podkreślają autorzy zbiórki na portalu.

Do tej pory udało się zebrać niecałe 7,5 tys. zł, a do celu brakuje jeszcze prawie 16 tys. zł. Bartka i jego rodzinę można wspierać on-line na portalu siepomaga.pl.

Tagged

6 thoughts on “18-letni Bartek z Leszcza potrzebuje wsparcia na zakup pompy insulinowej

 1. Pompy insulinowe do 26 roku życia sa w Polsce refundowane. Również z tą reanimacją cos nie tak. Proszę pisać prawdę.

 2. Moje dziecko również choruje na CT1 . Pompy w Polsce od 0 do 26 roku życia są całkowicie bezpłatne. Wymieniane w ramach gwarancji przez NFZ co 4 lata. Również sensory i sprzęt do pompy jest refundowany.

  Jeśli już dajecie jakaś artykuł, zweryfikujcie jak naprawdę wygląda sytuacja dzieci chorych na CT1 w Polsce.

  To samo tyczy się opisu przebiegu Niskiego cukru u dziecka, tzw hipoglikemii. Nie traci się funkcji życiowych, nie trzeba reanimować.
  Postępowanie w ciężkiej hipoglikemii obejmuje podanie glukozy dożylnie. U pacjentów z bezwzględnym niedoborem insuliny, czyli z cukrzycą typu 1, w ciężkiej hipoglikemii zalecane jest podanie glukagonu. Możemy go podać podskórnie, domięśniowo, dożylnie, u dorosłych w ilości 1 mg.

  Glukagon kazdy cukrzyk ma przy sobie. Omdlenie w czasie hipoglikemii nie wymaga reanimacji!!! Nie zanikają funkcje życiowe!!!

  Dzieci z CT 1 maja swoje stowarzyszenie działające charytatywnie na rzecz dzieci “stowarzyszenie słodka jedynka” od lat walczą o uświadamianie na czym polega CT1. Aby nauczyciele w szkołach nie bali się dzieci z CT1. Proszę powiedzieć , co pomyśli nauczyciel po przeczytaniu takiej dramatycznej zbiórki…?

  Nie spodziewałam się ze jako tak fantastyczny i robiący świetna robotę portal umieści zbiórkę pelna nieprawdy … proszę o doinformowanie się w kwestii CT1 … najlepiej odsyłam do stowarzyszenia…

  Dzieci z CT1 po diagnozie wychodzą ze szpitala z pełnym sprzętem który potrzebny jest im do życia. Za darmo ! I dzieci z CT1 mogą robić wszystko… Wszystko… i wcale pompa nie jest im niezbędna do życia. Dużo dzieci z własnego wyboru stosuje terapię penem

 3. Jak wyżej napisane…
  Pompy dla dzieci w Polsce są refundowane do 26 r.ż.
  Dlaczego wprowadza się potencjalnych wpłacających w błąd? Moim zdaniem to bardzo nie w porządku.
  Jeśli chodzi o spadki poziomu cukru u diabetyków to też nie wygląda to tak jak zostało napisane w treści zbiórki.
  Gdy diabetyk traci przytomność z powodu bardzo niskiego poziomu cukru podaje mu się w pierwszej kolejności GlucaGen ,zastrzyk dzięki któremu cukier w organizmie się podnosi i taki chory odzyskuje przytomność.
  Jeszcze nie słyszałam o reanimacji diabetyka z powodu niskiego poziomu cukru.
  Dla Mnie to kolejne kłamstwo aby wzbudzić współczucie.

 4. Ile kłamliwych treści… reanimacja przy hipoglikemii? Nierefundowana pompa? Granie na uczuciach‼️ wzbudzanie litości- jak tak można???? Artykuł bardzo nieprofesjonalny jak i dopuszczenie istnienia tej zbiórki ‼️ Bardzo przykre bo jest cała masa ludzi którzy bardziej potrzebują tych pieniążków- dzieci z SMA czy chorzy na chłoniaka zbierający na nierefundowane terapie Car-T

 5. W komentarzach nie przedstawiono, czym tak naprawdę jest ta osobista pompa insulinowa (OPI).
  Jest to urządzenie medyczne służące do podaży insuliny.
  Czytając jakoby OPI pomagała uniknąć reanimacji, a nawet śmierci wskazuje na brak jakiejkolwiek wiedzy na temat, który został poruszony w artykule.
  W celu zrozumienia przez czytelników tematu wskażę tylko na fakt, że pewna ilość dzieci chorych na cukrzycę typu 1 w polsce nie korzysta z terapii OPI z różnych przyczyn i żyją. Dorośli diabetycy typu 1 po 26 roku życia nie mają dostępu do refundowanych OPI i w większości korzystają z penów (wstrzykiwaczy insuliny). Oni żyją, są aktywni fizycznie, jeżdżą na rowerze i są częścią społeczeństwa.
  Przykre jest, że w celu wywołania współczucia u wrażliwych, nieświadomych osób nie pisze się całej prawdy w treści zbiórki, tylko wzbudza litość w celu zdobycia sprzętu, który dostępny w 100% refundacji zaspokaja potrzeby diabetyków typu 1.
  Apel do osób związanych z tą zbiórką o analizę swoich kroków i swojego sumienia w odniesieniu do wszystkich darczyńców. Jeżeli społeczeństwo będzie robić zrzutki na sprzęt, który jest refundowany (a OPI są refundowane) to niebawem dowiemy się, że refundacja nie jest potrzebna, niech społeczeństwo funduje diabetykom OPI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *