Chełmża po trzech dekadach. Czas pod znakiem inwestycji

Box1 Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

30 lat samorządności w Polsce za nami. Przez ten czas zmieniło się wiele w samym funkcjonowaniu samorządów, ale nie zmieniło się jedno – to one wciąż mają kluczowe znaczenie w życiu lokalnych społeczności. Dla Chełmży był to okres dużego rozwoju – miasto zmieniło się nie do poznania. 27 maja 1990 r. chełmżanie po raz pierwszy mogli zadecydować, kto będzie reprezentował ich interesy na poziomie lokalnym.

Duże znaczenie ma dla Chełmży turystyczna atrakcyjność, którą miasto opiera w dużej mierze na walorach położonego w samym centrum miasta Jeziora Chełmżyńskiego, wokół którego wyrosły przyjazne plaże. Wart uwagi jest również Bulwar Chełmżyński – odnowiony i odrestaurowany, na którym mieści się atrakcyjny amfiteatr. Stanowi nie tylko miejsce spotkań, ale też jest jednym z punktów oprowadzania wycieczek. Odbywają się na nim również imprezy kulturalne. Przy Bulwarze w 2014 r. otwarto deptak. W mieście znalazło się też miejsce dla pomostu spacerowego, łączącego dwa przeciwległe brzegi Jeziora Chełmżyńskiego. 

REKLAMA

Ważnym elementem rozwoju miasta jest umiejętne wykorzystywanie środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. W perspektywie 30 lat pozyskane środki przeznaczono przede wszystkim na rozwój infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, edukacyjnej i rekreacyjno-sportowej. Wykonano m.in. oświetlenie konkatedry, zaadaptowano budynek przy ul. Bydgoskiej 7 dla potrzeb Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, otwarto Punkt Informacji Turystycznej. Odnowiono Wieżę Ciśnień. Wykonano również termomodernizację budynków użyteczności publicznej, remont i modernizację pomieszczeń szkół podstawowych, a także modernizację oświetlenia oraz sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Obecnie realizowana jest termomodernizacja Urzędu Miasta i MOPS-u.

W minionych latach udało się zrealizować również szereg inwestycji w zakresie infrastruktury sportowej działających na terenie miasta klubów sportowych. Powstała hala widowiskowo-sportowa oraz dwa orliki. Na przełomie 30 lat zmodernizowano pływalnię krytą przy ul. Bydgoskiej, wybudowano budynek socjalny na Stadionie Miejskim przy ul. 3 Maja 18, wykonano też cztery siłownie plenerowe. Wyremontowano siedziby klubu sportowego – KST „Włókniarz” i przystani wioślarskiej CHTW 1927.

Istotne działania udało się również podjąć w tematyce ochrony środowiska. Udało się w dużej mierze rozpowszechnić Odnawialne Źródła Energii, a szczególnie fotowoltaikę.

W 2020 r. zaplanowano również powstanie Inkubatora Przedsiębiorczości czy modernizację sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury. Zgodnie z planem na nowy oddział przedszkolny zaadaptowane zostaną pomieszczenia po dawnej Szkole Podstawowej nr 3. Projekt zakłada nie tylko opiekę, ale również zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla dzieci oraz szkolenia dla nauczycieli. Gmina Miasto Chełmża rozwija się, a jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich osób, które pełniły na przestrzeni 30 lat funkcje samorządowe: radnym, burmistrzom i pracownikom Urzędu Miasta. To właśnie dzięki ich inicjatywom na lepsze zmienia się krajobraz miasta. Samorządność na poziomie lokalnym, jako jeden z fundamentów demokracji, pozwala na organizowanie przestrzeni publicznej w sposób przyjazny mieszkańcom. To tutaj solidarnie myśli się i działa ponad podziałami, nie patrząc na to, co dzieje się w polityce na szczeblu państwowym. To tutaj podejmuje się decyzje, realizuje inicjatywy i wspiera mieszkańców. 30 lat to z pozoru krótki okres, ale w tym czasie miasto zmieniło się nie do poznania. 

Tagged

1 thought on “Chełmża po trzech dekadach. Czas pod znakiem inwestycji

  1. Chelmza generalnie moglaby byc pieknym miastem, zatrzymalismy sie tam calkiem przypadkowo, i jak sama starówka ma cos w sobie to nie ktore ulicr rownie gesto uczeszczane wolaja o pomste do nieba. Na co drugim schodku pijany, jezeli tylko, brud, patologicznie wygladajace podwirka z wystarczgloby tylko posprzątac. Teraz nie ma biedym ludzi, sa ludzie niezaradni zyciowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *