Wsparcie dla kultury w gminie Zławieś Wielka. Skorzysta Dom Kultury w Górsku

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Urząd Gminy Zławieś Wielka

Dom Kultury w Górsku to centrum życia społeczno-kulturalnego w gminie. Już niedługo instytucja kultury otrzyma środki finansowe na zakup wyposażenia, które usprawni jej funkcjonowanie. Po zakończeniu okresu epidemii będzie mogła dzięki temu szybko powrócić do normalnej działalności.

Początkowo Dom Kultury w Górsku funkcjonował w ramach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. W październiku 2013 r. Rada Gminy Zławieś Wielka podjęła decyzję o podziale jednostek kultury z terenu gminy na Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Złejwsi Małej i Dom Kultury w Górsku. 

REKLAMA

Powstanie Domu Kultury było ważnym i celowym działaniem, co znajduje odzwierciedlenie w ilości podejmowanych przezeń inicjatyw i prowadzonych zajęć – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Dom Kultury w Górsku zajmuje się nie tylko animacją życia kulturalnego, ale także tworzy i rozwija różne formy działalności kulturalnej, oświatowej i sportowej. Organizuje gminne imprezy, festiwale, wystawy, konkursy i prowadzi liczne koła zainteresowań. W ramach funkcjonowania jednostki czynnie działają sekcja plastyczna i taneczna, Klub Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Prowadzone są zajęcia komputerowe, joga, zumba, aerobic, zajęcia z języka angielskiego, nordic walking i kółko teatralne „Kurtyna w górę”. W 2014 r. przy Domu Kultury powstał także zespół śpiewaczy „Harmonia”, który po dziś dzień reprezentuje gminę na różnych imprezach okolicznościowych. W budynku mieści się również filia biblioteki gminnej i punkt przedszkolny. Nie tylko gmina, ale także mieszkańcy chętnie wybierają budynek Domu Kultury na miejsce organizacji różnych wydarzeń. Wieloletnia eksploatacja budynku doprowadziła jednak do konieczności wymiany części wyposażenia, która pozwoli zwiększyć komfort pracy.

Budynek GOKiS-u w Złejwsi Małej przeszedł kilka lat temu gruntowny remont pomieszczeń. W ramach przedsięwzięcia gmina zakupiła dla placówki nowe wyposażenie, a w 2018 r. przeprowadziła na jej terenie gruntowną termomodernizację. Teraz przyszedł czas na instytucję w Górsku – wyjaśnia Krzysztof Rak.

Wyposażenie Domu Kultury w Górsku to zadanie, które pochłonie ponad 111 tys. zł, z czego dofinansowanie obejmie ponad 70 tys. zł. Fundusze pozwolą zakupić m.in. wyposażenie do kuchni, takie jak piec konwekcyjny i kuchenka elektryczna, co pozwoli na sprawniejsze i zdrowsze przygotowywanie posiłków. Zostanie także stworzone pomieszczenie chłodni, dzięki czemu będzie można przechowywać żywność podczas cieplejszych dni. Środki finansowe zostaną także przeznaczone na zakup klimatyzatorów, kserokopiarki, szafy do akt, rolet zewnętrznych, gablot, laptopów i kilkudziesięciu nowych stołów. 

Powstał również pomysł wykorzystania tarasu, dlatego zostanie on wyposażony w meble ogrodowe oraz markizy, chroniące przed słońcem – podsumowuje Krzysztof Rak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *