15 ofiar wypadków drogowych w województwie w okresie wakacyjnym!

Box2
Wypadek na krajowej "10" na wysokości Emilianowa. Zginęła jedna osoba (fot. KWP Bydgoszcz)Nie korzystaj z telefonu komórkowego podczas jazdy, ograniczaj prędkość, zwalniaj przed przejściami dla pieszych – to podstawowe zasady zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Szczególną ostrożność zachować należy w okresie wakacyjnym. Statystyki pokazują jednak, że polscy kierowcy danych zasad nie respektują. Tylko od początku wakacji w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 13 śmiertelnych wypadków. Łącznie zginęło 15 osób.

REKLAMA

– Wydawać by się mogło, że w okresie letnim największy ruch jest w województwach nadmorskich i tam powinno dochodzić do największej liczby wypadków – informuje podinsp. Monika Chlebicz z Zespołu Prasowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy. –
Wcale tak nie jest. Takie wypadki znacznie częściej występują w województwach tranzytowych, czyli takich, przez które ludzie jadą na wakacje. Ubiegłoroczna mapa wypadków w okresie letnim również to potwierdza. Pokrzywdzonymi są nie tylko mieszkańcy naszego województwa, często są to również przejezdni.

W woj. kujawsko-pomorskim w porównaniu do innych województw wypadków jest sporo. Dla przykładu, w woj. pomorskim od początku wakacji doszło do 4 wypadków śmiertelnych, w zachodnio-pomorskim były 3. W kujawsko-pomorskim liczba wyniosła 15.  

Wypadki wakacyjne dotyczą często rodzin podróżujących na wakacje. Kiedy dojdzie do wypadku, rannych zostaje więcej osób, mogą ucierpieć całe rodziny. Są to sytuacje, które w wakacje zdarzają się zdecydowanie częściej niż w innych miesiącach roku. Jak uniknąć tego typu zdarzeń?

– Głównym grzechem kierowców jest przekraczanie prędkości – dodaje podinsp. Monika Chlebicz. –  Jazda przystosowana być musi do warunków panujących na drodze, nie tylko do ograniczeń. Czasem warunki na drodze uniemożliwiają jazdę z prędkością, z którą według przepisów można jechać. Należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeśli jedziemy na drodze z pierwszeństwem należy zawsze rozglądać się dookoła. Zawsze trzeba zwracać szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych. Ludzie często dostają obrażeń w wypadkach, których nie są sprawcami. Mimo, że jechali z pierwszeństwem ktoś inny złamał przepis i doszło do poważnej kolizji. Trzeba uważać.

W celu zachowania bezpieczeństwa na drodze w okresie letnim, Komenda Wojewódzka Policji podjęła nową inicjatywę – cykliczną publikację „faktów i mitów na drogach”. Pierwsze informacje zostały już opublikowane.

-W czasie ładnej pogody na drogach jest bezpiecznie. Ze statystyk policyjnych wynik, że jest dokładnie na odwrót. Biorąc pod uwagę analizy ubiegłorocznych wypadków, w czasie sprzyjającej pogody dochodzi do większej ilości wypadków niż w czasie deszczu.

-Długa, prosta jest odcinkiem bezpiecznym. Również jest to nieprawdą. Zdecydowanie częściej do wypadków do chodzi na prostym odcinku drogi niż np. na zakrętach.

W obu przypadkach kierowcy jeżdżą zdecydowanie szybciej, nie zachowują ostrożności, ani zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego. Wówczas dochodzi do wypadków.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *