15 ofiar wypadków drogowych w województwie w okresie wakacyjnym!

Box2
Wypadek na krajowej "10" na wysokości Emilianowa. Zginęła jedna osoba (fot. KWP Bydgoszcz)Nie korzystaj z telefonu komórkowego podczas jazdy, ograniczaj prędkość, zwalniaj przed przejściami dla pieszych – to podstawowe zasady zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Szczególną ostrożność zachować należy w okresie wakacyjnym. Statystyki pokazują jednak, że polscy kierowcy danych zasad nie respektują. Tylko od początku wakacji w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 13 śmiertelnych wypadków. Łącznie zginęło 15 osób.

REKLAMA

– Wydawać by się mogło, że w okresie letnim największy ruch jest w województwach nadmorskich i tam powinno dochodzić do największej liczby wypadków – informuje podinsp. Monika Chlebicz z Zespołu Prasowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy. –
Wcale tak nie jest. Takie wypadki znacznie częściej występują w województwach tranzytowych, czyli takich, przez które ludzie jadą na wakacje. Ubiegłoroczna mapa wypadków w okresie letnim również to potwierdza. Pokrzywdzonymi są nie tylko mieszkańcy naszego województwa, często są to również przejezdni.

W woj. kujawsko-pomorskim w porównaniu do innych województw wypadków jest sporo. Dla przykładu, w woj. pomorskim od początku wakacji doszło do 4 wypadków śmiertelnych, w zachodnio-pomorskim były 3. W kujawsko-pomorskim liczba wyniosła 15.  

Wypadki wakacyjne dotyczą często rodzin podróżujących na wakacje. Kiedy dojdzie do wypadku, rannych zostaje więcej osób, mogą ucierpieć całe rodziny. Są to sytuacje, które w wakacje zdarzają się zdecydowanie częściej niż w innych miesiącach roku. Jak uniknąć tego typu zdarzeń?

– Głównym grzechem kierowców jest przekraczanie prędkości – dodaje podinsp. Monika Chlebicz. –  Jazda przystosowana być musi do warunków panujących na drodze, nie tylko do ograniczeń. Czasem warunki na drodze uniemożliwiają jazdę z prędkością, z którą według przepisów można jechać. Należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeśli jedziemy na drodze z pierwszeństwem należy zawsze rozglądać się dookoła. Zawsze trzeba zwracać szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych. Ludzie często dostają obrażeń w wypadkach, których nie są sprawcami. Mimo, że jechali z pierwszeństwem ktoś inny złamał przepis i doszło do poważnej kolizji. Trzeba uważać.

W celu zachowania bezpieczeństwa na drodze w okresie letnim, Komenda Wojewódzka Policji podjęła nową inicjatywę – cykliczną publikację „faktów i mitów na drogach”. Pierwsze informacje zostały już opublikowane.

-W czasie ładnej pogody na drogach jest bezpiecznie. Ze statystyk policyjnych wynik, że jest dokładnie na odwrót. Biorąc pod uwagę analizy ubiegłorocznych wypadków, w czasie sprzyjającej pogody dochodzi do większej ilości wypadków niż w czasie deszczu.

-Długa, prosta jest odcinkiem bezpiecznym. Również jest to nieprawdą. Zdecydowanie częściej do wypadków do chodzi na prostym odcinku drogi niż np. na zakrętach.

W obu przypadkach kierowcy jeżdżą zdecydowanie szybciej, nie zachowują ostrożności, ani zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego. Wówczas dochodzi do wypadków.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *