Toruńska kuria publikuje oświadczenie abpa Gądeckiego w sprawie koronawirusa

Box2
Fot. Pixabay

Rząd podjął dziś decyzję o zamknięciu szkół, uczelni wyższych, teatrów, galerii, kin oraz wprowadził zakaz organizowania imprez masowych. Wszystko przez zagrożenie epidemiologiczne wywołane koronawirusem. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski stwierdził, że jest niewyobrażalne, aby wierni nie modlili się w kościołach. Czy zatem toruńskie świątynie będą otwarte jak dotychczas?

Toruńska kuria nie wydała jak dotąd specjalnego oświadczenia w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na stronie Diecezji Toruńskiej znalazł się jedynie komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Oto jego treść:

REKLAMA

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

1. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

2. Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

3. Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

4. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Jednocześnie Ks. Paweł Rytel-Andranik na antenie Radia Plus zapowiedział też, że podczas mszy świętych śpiewane były suplikacje, w której padają słowa „od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *