W Szkole Podstawowej w Ostaszewie podpisano akt erekcyjny

Box2 Łysomice
fot. nadesłane

W niedzielę, 24 listopada miała miejsce historyczna uroczystość w Ostaszewie – uroczyście podpisano akt erekcyjny dotyczący rozbudowy Szkoły Podstawowej w Ostaszewie. Świadkami tego byli gospodarze gminy Łysomice oraz zaproszeni goście – przedstawiciele województwa, powiatu i kuratorium oświaty, a także proboszcz parafii w Ostaszewie.

W uroczystości wzięli udział: wójt Piotr Kowal, przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, przedstawiciele samorządu, dyrektorzy szkół, przewodniczący rady rodziców, zaproszeni goście. Gości witali w drzwiach uczniowie oraz dyrektorka szkoły Aldona Orzeł.

REKLAMA

Po odśpiewaniu hymnu narodowego i wprowadzeniu flagi dyrektorka szkoły oficjalnie przywitała gości. W swoim przemówieniu podkreślała, że nowy budynek będzie pomostem między przeszłością i przyszłością. Dawny budynek szkoły jest symbolem tradycji i kultury, a nowy będzie prezentem dla potomnych, choć jednocześnie wyzwaniem dla szkoły do tworzenia nowych projektów i podejmowania nowych działań. W przemówieniu przewijały się podziękowania i pochwały dla wójta Piotra Kowala i całej Rady Gminy za inwestowanie w oświatę i przyszłość młodych ludzi w niewielkich gminnych szkołach. Po wszystkich przemówieniach w salce teatralnej dzieci wystawiły przedstawienie związane z obchodami Święta Niepodległości, zakończone tańcem, podczas którego dzieci ustawiły się w polską flagę.

Potem nastąpiła najważniejsza część – podpisanie aktu i wmurowanie tuby, w której umieszczone zostały: akt, aktualne zdjęcie i lista wszystkich uczniów i pracowników szkoły (obecnie 120 dzieci i 25 pracowników), rysunek ucznia z pierwszej klasy, który przedstawił, jak widzi szkołę przyszłości, egzemplarz dwutygodnika „Poza Toruń” i wyjątkowy list dzieci z trzeciej klasy skierowany do przyszłych pokoleń, w którym każde dziecko od serca napisało to, co jego zdaniem jego prawnuki powinny przeczytać. Na koniec przewodniczący Rady Gminy umieścił w tubie monety na szczęście. Tak przygotowaną tubę poświęcił ks. kan. Wiesław Roczniak z Grzywny.
Następnie tuba została przeniesiona przez samorząd szkolny do starego budynku i tam wbudowana. Po uroczystości goście zostali zaproszeni na drobny poczęstunek.

Obecny budynek szkoły pochodzi aż z XIX w., a dokładnie z 1838 r., kiedy został odbudowany. Z akt zapisanych w 1858 r. wynika, że do urzędu szkolnego Ostaszewo należał majątek Ostaszewo, wieś Ostaszewo, Wytrębowice, Allenhof, Tylice, Zęgwirt oraz Zakrzewko. Wówczas do szkoły w Ostaszewie uczęszczało 125 dzieci. Zgodnie z zarządzeniem Królewskiego Rządu w Malborku z 1874 r. stworzono II klasę w szkole i rozbudowano budynek. Drugi budynek powstał w latach 60. w ramach akcji „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”.

– Moim marzeniem jest, by szkoła była dobra, by zachęcała uczniów i nauczycieli do wstąpienia w jej mury, by dzieci uczęszczające do szkoły w tak niewielkiej miejscowości jak nasza miały możliwość takiego samego startu i rozwoju jak w dużych miastach – mówi dyrektorka Aldona Orzeł.

Szkoła Podstawowa w Ostaszewie będzie najnowocześniejszą i najlepiej wyposażoną placówką edukacyjną w regionie. Powstanie w niej nowa sala gimnastyczna, a dydaktyczne sale tematyczne zostaną w pełni wyposażone. Pojawi się pracownia komputerowa z najnowszym sprzętem elektronicznym, pracownia przyrodnicza, która umożliwi przeprowadzanie laboratoryjnych doświadczeń chemicznych, oraz pracownia językowa, gdzie każde stanowisko będzie wyposażone w słuchawki i dotykowy pulpit umożliwiający w warunkach zajęć lekcyjnych także indywidualny kontakt ucznia z nauczycielem. Placówka rozrośnie się z dotychczasowych 950 m2 powierzchni do ponad 1600 m2. Planowany koniec prac przewidziany jest na maj 2020 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *