10,5 mln zł na ochronę zabytków. Znamy listę dotacji z Urzędu Marszałkowskiego

Box1 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Prace konserwatorskie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski), fot. Tymon Markowski dla UMWKP

10,5 mln zł dla 186 instytucji w całym regionie – to tegoroczne wsparcie samorządu województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach w kujawsko-pomorskiem. Na liście dotacji m.in. remont konserwatorski elewacji Fortu IV w Toruniu.

W tym roku Urząd Marszałkowski dofinansuje w dużej mierze prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach (również w niewielkich miejscowościach), kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

REKLAMA

– Efekty naszego wieloletniego programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Dotacje pozwolą m.in. na remont konserwatorski elewacji czołowego bloku kazamatowego Fortu IV im. Żółkiewskiego w Toruniu. Wśród pozycji na liście znajdziemy też takie, jak:

  • remont dachu nad prezbiterium kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy,
  • kolejny etap prac przy pokryciu dachowym i więźbie dachowej kościoła p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Bydgoszczy (1872 r.),
  • remont elewacji zabytkowego budynku plebanii w Nieszawie (w powiecie aleksandrowskim),
  • prace konserwatorskie przy elewacji kościoła p.w. św. Mikołaja w Kruszynach (powiat brodnicki),
  • remont zespołu budynków cmentarnych w Chodczu (powiat włocławski),
  • wymianę i odtworzenie okien wraz z witrażami oraz drzwi zewnętrznych w kościele p.w. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim (w powiecie inowrocławskim),
  • prace konserwatorskie przy południowo-wschodnim fragmencie murów miejskich z wieżyczką wodną przy kanale Trynka w Grudziądzu,
  • wykonanie izolacji zabezpieczającej przed przedostawaniem się wód opadowych przez dach (zielony dach) budynku do pomieszczeń Fortu II Twierdzy Chełmno w Dorposzu Szlacheckim (powiat chełmiński).

Pełną listę dotacji znaleźć można tutaj.

Środki na prace konserwatorskie pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa. Samorząd swój program ochrony zabytków realizuje od 15 lat. W tym czasie na ten cel przeznaczył 107,6 mln zł, dzięki czemu przeprowadzono 1,6 tys. tego typu przedsięwzięć w całym regionie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *