101. rocznica urodzin Jana Pawła II. Marszałek złożył kwiaty pod pomnikiem

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Patron województwa kujawsko-pomorskiego obchodził wczoraj 101. rocznicę urodzin. Mowa o papieżu św. Janie Pawle II, pod którego pomnikiem w Toruniu kwiaty złożyli marszałek województwa Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu Sławomir Kopyść.

– Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane – mówił marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

Jan Paweł II patronem województwa jest od 2017 roku, ale już w 2008 roku Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustalono na 7 czerwca – rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. W naszym regionie papież Polak wizytował dwukrotnie: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, a 7 czerwca 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w kujawsko-pomorskim.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *