1 proc. podatku można przekazać na rzecz unisławskich organizacji pożytku publicznego

Box2 Wiadomości
Wesprzeć można m.in. OSP Unisław. Fot. nadesłane

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych i coraz więcej gmin apeluje, aby płacić podatki w faktycznym miejscu zamieszkania. Brak meldunku nie jest żadną przeszkodą, ponieważ miejsce stałego pobytu można wskazać w deklaracji podatkowej. To wystarczy, żeby wesprzeć swoją gminę.

W sytuacji, gdy miejsce meldunku różni się od rzeczywistego miejsca zamieszkania, to podatki trafiają do budżetu gminy podanej w meldunku. Oznacza to, że pieniądze podatnika przeznaczane są na rozwój samorządu, w którym de facto on nie mieszka. Co za tym idzie, nie ma szansy skorzystać z profitów, jakie dają wpływy podatkowe do budżetu. To właśnie z puli budżetowej realizowane są inwestycje poprawiające jakość życia. Do gmin trafia ok. 40 proc. podatku dochodowego płaconego przez mieszkańców. Kwota ta zasila budżet i pozwala podejmować takie działania jak budowa szkół, przedszkoli, dróg czy kanalizacji. Okazuje się, że nie trzeba być zameldowanym w gminie, aby przekazywać jej odpis z PIT. Wystarczy w rozliczeniu podatkowym wpisać faktyczny adres zamieszkania.

REKLAMA

Gmina Unisław wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i umożliwia wypełnienie deklaracji podatkowej PIT za pomocą darmowej aplikacji. Program udostępniany jest w ramach projektu „Wspieraj lokalnie”, prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Każdy podatnik może przeznaczyć 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz wybranej przez siebie organizacji pozarządowej, która posiada status organizacji pożytku publicznego. To nic nie kosztuje, a może przynieść wiele korzyści dla lokalnej społeczności. W czasie rozliczenia podatkowego w specjalnie przygotowanym programie podatnik będzie mógł wskazać, dla jakiej organizacji z terenu gminy Unisław przekaże 1 proc. swojego podatku. Zaliczamy do nich m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iskierka”. Z pozyskanych środków „Iskierka” może organizować dodatkowe wyjazdy, spotkania integracyjne, zajęcia rehabilitacyjne czy wycieczki. Z kolei Towarzystwo Oświatowe „Od Nowa” przeznacza środki na organizację dodatkowych zajęć matematyczno-przyrodniczych i językowych, doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne, zakup sprzętu komputerowego czy na organizację życia lokalnego. Wesprzeć można także Unisławską Drużynę Harcerską i Ochotniczą Straż Pożarną. 1 proc. podatku mieszkańcy mogą też przekazać Stowarzyszeniu Unisław Team PBDI, które rozpowszechnia futsal wśród dzieci, MX Otopit Toruń z dziedziny motosportu czy Rugby Klub Unisław. Na pomoc czekają także osoby prywatne z terenu gminy – Rafał Waliszewski, który uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu oraz Grzegorz Oświeciński, potrzebujący rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *