Za kilka tygodni ruszymy nową ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż jeziora w Kamionkach Małych

Box2 Łysomice Powiat toruński
Fot. Łukasz Piecyk

Budowa ścieżki edukacyjnej nad jeziorem w Kamionkach Małych przekroczyła półmetek. Jej łączna długość w obecnie realizowanym etapie to ponad 1,7 km.

Modernizacja ścieżki edukacyjnej dotyczy głównie terenu położonego po zachodniej stronie jeziora. Trasa przed zmianą była ciągiem pieszym, powstałym w naturalny sposób przez spacerowiczów i rowerzystów. Jak będzie wyglądać po remoncie?

Szeroka na 2 metry szutrowa nawierzchnia ograniczona zostanie dwoma krawężnikami. Dodatkowymi jej elementami będzie 5 przystanków, na których będzie można odpocząć. Tam także staną tablice zawierające informacje i rysunki o treści przyrodniczej, dotyczące gatunków roślin i zwierząt występujących w okolicy.

– Innym powodem dla wykonania przystanków jest zwrócenie uwagi na ciekawe widoki, a także wskazanie zasad zachowywania się w środowisku lasu – tłumaczą realizatorzy przedsięwzięcia. – Przystanki wyposażono w najbardziej niezbędne elementy jak: tablicę informacyjną, kosz na śmieci, ławkę oraz stolik – pieniek i palisadę.

Modernizacja ścieżki edukacyjnej nad jeziorem w Kamionkach Małych będzie wspierała proces ochrony różnorodności biologicznej obszaru w bezpośredniej bliskości jeziora Kamionkowskiego, stanowiącego część Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy.

Trasa wiedzie wzdłuż ul. Widokowej, następnie ścieżką leśną i pasem nadbrzeżnym jeziora. Prace zwieńczone zostały już na pierwszym etapie, od drogi asfaltowej na tzw. ośrodku do skrzyżowania ul. Widokowej z ul. Spacerową.

– Obecnie ustalana jest nowa organizacja dla ruchu na wykonanym odcinku drogi ul. Widokowej – mówi Justyna Paczkowska z Urzędu Gminy Łysomice. – Rozważamy wprowadzenie zakazu ruchu z wyjątkiem dojazdu mieszkańców do swoich domów lub ruchu jednokierunkowego z zakazem postoju i parkowania. W okolicy bowiem znajdują się odpowiednie ku temu miejsca.

Dbając o dobro wspólne, urząd gminy apeluje także do mieszkańców, by po ścieżce edukacyjnej nie poruszać się quadami, crossami oraz innymi pojazdami mogącymi zniszczyć nową inwestycję.

Ze ścieżki w czerwcu skorzystają uczestnicy organizowanego przez gminę Łysomice triathlonu. W ten sposób mieszkańcy obchodzić będą Noc Świętojańską.

– Triathlon składać się będzie z biegu, jazdy na rowerze i pływaniu na kajaku – wylicza Justyna Paczkowska. – Od tradycyjnych zawodów odróżniać go będzie rywalizacja drużynowa – w skład jednego zespołu wchodzić będą trzy osoby. Każda podejmie się jednego sportowego wyzwania. Ponadto przygotujemy warsztaty robienia wianków i zaprosimy do wspólnej biesiady przy ognisku.

Wydarzenie zaplanowano na 22 czerwca. Zapisy na triathlon prowadzone będą elektronicznie od 15 maja. Szczegóły na stronie www.lysomice.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *