X Marszałkowski Bal Dobroczynny. Zebrano 176 tysięcy

Box1 Wiadomości Województwo
S. Urszula Wardowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie. Fot. Szymon Dziebło dla UMWKP

Aż 176 tys. zł zebrano na licytacji głównej podczas X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 11 stycznia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Rekordową cenę 35 tys. zł osiągnęła płyta winylowa z autografem Robbiego Williamsa i zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów. Z kolei 30 tys. zł zapłacono za dwa obrazy wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Całkowity dochód z imprezy (z wszystkich licytacji i biletów wstępu) trafi do czterech instytucji niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym z województwa kujawsko-pomorskiego, a także trzech misji zagranicznych.

Środki zbierane podczas kolejnych edycji naszego balu przeznaczamy na wspieranie różnych ośrodków opiekujących się niepełnosprawnymi, chorymi i potrzebującymi w całym regionie. Do tej pory przekazaliśmy potrzebującym 1,5 mln zł – deklaruje marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

W tym roku pieniądze trafią do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński), Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) oraz Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu, a także misji niosących pomoc potrzebującym w Angoli, Indonezji i Zambii.

Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Wsparcie w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego otrzymuje po raz trzeci – wcześniej było to w 2012 r. i 2017 r.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie to dzieci, młodzież, dorośli, niepełnosprawni intelektualnie i osoby starsze, somatycznie chore. To w sumie 152 osoby w siedmiu oddziałach. W tym roku planujemy odświeżyć, odmalować wszystkie oddziały – mówiła podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim s. Urszula Wardowska, dyrektor DPS-u w Chełmnie.

Środki finansowe przekazane nam w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego zorganizowanego w 2017 r. przeznaczone były na sprzęt rehabilitacyjny i prace remontowe. Nasza placówka znajduje się w kompleksie klasztornym złożonym z czterech budynków, których utrzymanie pochłania ogromne koszty. Te pieniądze są bardzo potrzebne – dodała s. Wardowska.


Pieniądze z X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego trafią też do innej instytucji pomocowej z powiatu chełmińskiego. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Pod jej opieką znajduje się 14 dziewcząt, którym placówka zapewnia ukończenie nauki w szkole ponadpodstawowej. Siostry prowadzą też świetlice środowiskowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.


Często trafiają do nas dziewczyny, które potrzebują szczególnej pomocy. To dzieci, które w innych domach dziecka sprawiały ogromne trudności, z którymi nikt nie dawał sobie rady. Wiadomo, że początki tych problemów znajdują się w rodzinach. To osoby, które często doświadczyły ogromnej traumy ze strony swoich rodzin. U nas dziewczyny odkrywają swoje wartości, starają się stanąć na nogi, być innymi ludźmi – mówiła podczas konferencji prasowej s. Katarzyna Machut z placówki w Pniewitem. – Często te osoby okazują się nieprzeciętnie zdolne. Nikt nie dał im szansy, by uwierzyły w swoje siły, doznały wsparcia ze strony dorosłych. Staramy się, by po osiągnięciu pełnoletności miały możliwość wyboru innego życia. By mogły wejść w dorosłość nie tylko z bagażem trudnych doświadczeń, ale też cennym kapitałem.

Pieniądze z X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego placówka przeznaczy na odwilgocenie i izolację swoich pomieszczeń. Sióstr nie było stać na taki wydatek, gdyż wszystkie środki przeznaczają na bieżącą działalność pomocową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *