W gminie Chełmża wręczono Złote Odznaki

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

W niedzielę 14 czerwca w bazylice konkatedralnej Świętej Trójcy w Chełmży miała miejsce uroczystość wręczenia Złotych Odznak. Wyróżnienia przyznawane przez kapitułę Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana Mazovia otrzymali m.in. zasłużeni druhowie straży pożarnej z gminy Chełmża, a także sam wójt Jacek Czarnecki. 

Zebrani w bazylice wzięli udział w uroczystej mszy św., dedykowanej strażakom z gminy, którzy na co dzień wykazują się odwagą i poświęceniem w walce z żywiołem. Obecne były reprezentacje Ochotniczych Straży Pożarnych z Zelgna, Skąpego, Grzegorza i Kuczwał. W tym roku z okazji Dnia Strażaka w gminie nie było tradycyjnych uroczystości. Ich codzienna praca i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności zostały jednak docenione. Odprawionej w intencji strażaków mszy św. towarzyszyło wręczenie Złotych Odznak, które uhonorowały najbardziej zasłużonych. 

REKLAMA

Kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana Mazovia z okazji strażackiego święta wyróżniła gminnych druhów. Złote Odznaki otrzymali Franciszek Piróg, Henryk Śmiałek, Anatol Wiercioch, Edward Kaniecki oraz kapelan gminnych strażaków ks. kan. Zbigniew Koślicki. To jednak nie wszystkie wyróżnienia. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, odznaczeni przez kapitułę stowarzyszenia zostali również wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki, a także proboszcz chełmżyńskiej parafii ks. kan. Krzysztof Badowski. Złota Odznaka trafiła również do samej bazyliki konkatedralnej Świętej Trójcy w Chełmży.

Odznaczenia wręczali przedstawiciele stowarzyszenia mjr Wiesław Fleszar i płk Michał Fałat. Uroczystość była swoistym podkreśleniem współpracy nawiązanej wcześniej między gminą Chełmża i chełmżyńską parafią z gminą Grodzisko Dolne. Przedstawiciele gminy Chełmża już dwukrotnie odwiedzali Grodzisko Dolne. Teraz sami przyjęli gości, zapowiadając udaną współpracę obu samorządów w przyszłości. Ich współdziałanie zainicjował jeden z mieszkańców gminy Chełmża Henryk Śmiałek, który na Podkarpaciu ma swoje rodzinne korzenie. W ramach wzajemnej relacji planowany był przyjazd do gminy grodziskich „turków”. Wydarzenie zostało jednak przesunięte na przyszły rok. 

Uroczystość w bazylice była także okazją dla gości do zwiedzania. Duże wrażenie zrobiła na nich chełmżyńska katedra ze swoją widokową wieżą, zostali także oprowadzeni po gminie Chełmża, mieli również okazję do spotkań z mieszkańcami. Na koniec udali się do zabytkowej pastorówki w Zelgnie. Wręczone przez kapitułę stowarzyszenia odznaki są dużym wyróżnieniem dla członków gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych i innych, którzy dołączyli do grona uhonorowanych Złotymi Odznakami.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *