Uczniowie z Obrowa uczyli się, jak radzić sobie z hejtem w sieci

Box2 Obrowo Wiadomości
fot. nadesłane

W gminie Obrowo zakończył się konkurs „Bezpieczeństwo w sieci”. Uczniowie szkół podstawowych mieli okazję zapoznać się bliżej z tematyką hejtu w internecie i poznać sposoby na bezpieczne z niego korzystanie. 

Jest to pierwszy w gminie konkurs poświęcony cyberbezpieczeństwu. Wzięli w nim udział uczniowie klas 7 i 8 wszystkich szkół podstawowych w gminie. Dzięki temu mogli się oni dowiedzieć, jak radzić sobie z problemem hejtu i zapobiegać mu. Cyberbezpieczeństwo to jednak nie tylko temat hejtu. To przede wszystkim bezpieczne korzystanie z internetu w ogóle. 

REKLAMA

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy z nich odbywał się w każdej szkole w gminie, a jego laureaci awansowali do finałowego etapu międzyszkolnego. Ten odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie. W finale rywalizacja między uczniami odbywała się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

W rozgrywkach zespołowych każda ze szkół wystawiła swoją reprezentację. Pierwszym zadaniem dla drużyn było przygotowanie plakatu na temat bezpieczeństwa w sieci. Projekt zwycięskiego plakatu będzie promował kolejną edycję konkursu. To jednak niejedyne wyzwanie, jakie czekało na uczniów. Kolejnym zadaniem było przygotowanie wzoru umowy między rodzicami a dzieckiem. Miała ona zawierać zbiór wzajemnych zobowiązań i zasad, dzięki którym korzystanie z internetu miałoby odbywać się w sposób bezpieczny.

Prace oceniała specjalna komisja, w skład której weszli wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, przewodniczący Rady Gminy Obrowo Roman Skórski, radny gminy Marcin Lewandowski, dyrektorzy szkół: w Łążynie II Hanna Affelt, w Brzozówce Anna Koźlikowska, w Dobrzejewicach Danuta Szwed-Salejko, w Obrowie Magdalena Siewior, w Osieku nad Wisłą Katarzyna Wachowska oraz komendant Straży Gminnej w Obrowie Łukasz Lewandowski. Zwycięzcy klasyfikacji drużynowej zostali wyłonieni po długich naradach. I tak, pierwsze miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej w Dobrzejewicach. Na drugim miejscu znalazła się drużyna SP w Łążynie II, zaś na trzecie wskoczyły dzieci z SP w Obrowie. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a wśród nich znalazły się drukarki, skanery, głośniki przenośne z mikrofonem bezprzewodowym oraz kartony papieru do drukarek.

Oprócz rozgrywek drużynowych konkurs przewidywał także rywalizację indywidualną. Zadaniem uczniów było napisanie testu sprawdzającego wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy. Najlepiej poradził sobie z nim Igor Kwiatkowski z SP Obrowo i zajął pierwsze miejsce, tuż przed Wiktorem Skowrońskim z SP Osiek nad Wisłą i Julią Świątecką z SP Dobrzejewice. Zwycięzcy otrzymali również cenne nagrody, były to bowiem słuchawki bezprzewodowe, tablety i smartfony.

Przy okazji konkursu uczniowie z SP w Obrowie przygotowali również, pod kierownictwem szkolnej psycholog Agnieszki Pankowskiej, spektakl tematyczny, zatytułowany „Hejt to nie opinia”. Spektakl wiązał się z akcją Fundacji Orange #jestnaswięcej – przeciw hejtowi w sieci, której symbolem jest pomarańczowa sznurówka. Solidarność z walką z hejtem okazali także sam wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński i sekretarz Mirosława Kłosińska, zakładając tego dnia pomarańczowe sznurowadła. Wójt objął również honorowym patronatem cały konkurs, organizowany przez Straż Gminną i Szkołę Podstawową w Obrowie. Sponsorami konkursu byli: Urząd Gminy Obrowo, Szkoła Podstawowa w Obrowie, firma M@k z Torunia, sklep Lewiatan w Obrowie oraz Roman Suchomski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *