Setka kolarzy na starcie w Łążynie [ZDJĘCIA]

Box2 Obrowo Sport

Na dwóch kółkach, ponad 100 zawodników, rywalizowało o Puchar Wójta Gminy Obrowo. Kolarskie zmagania odbyły się w gminie już po raz trzeci. Wchodzą one w skład cyklu Kujawsko-Pomorskiej Ligi UKS.

Zawody rozegrane zostały w minioną sobotę – 6 lipca. Mimo że frekwencja była mniejsza, niż rok temu, chętnych do aktywnego spędzenia czasu nie brakowało.

– Na starcie stanęła ponad setka kolarzy – relacjonuje Błażej Janiaczyk, trener główny UKS Kometa Obrowo. – Początkowo zawody chcieliśmy rozegrać w maju, jednak w obranym przez nas terminie odbywały się wybory do Europarlamentu. Zdecydowaliśmy się przenieść imprezę na początek lipca.

Kolarze wystartowali w czterech kategoriach. Na trasie ścigały się osobno dziewczęta i chłopcy w wieku lat 12 i mniej. Do pokonania mieli jedno wytyczone okrążenie – odcinek liczący 11,2 km. W kolejnym starcie dwa okrążenia wykonały młodziczki (13-14 lat), trzy zaś młodzicy w tym samym wieku. Jak przedstawiają się wyniki?
W kategorii „Żak” najszybszy okazał się Mikołaj Gurtatowski z UKS Cykliści Rypin, który ukończył trasę z czasem 18 min 26 sek. Tuż za nim uplasował się Jakub Mielewski z ALKS Stal Grudziądz UKS „Orion” Gmina Grudziądz, trzeci, z wynikiem 19 min 35 sek. na metę wjechał zawodnik UKS Kometa Obrowo Copernicus Toruń – Krzysztof Gurzyński. W tej rywalizacji startowało 32 zawodników.

Wśród Żakiń triumfowała Daria Dębicka z ALKS Stal Grudziądz LUKS „Grodno” Nowogród, która pętlę zakończyła w czasie 21 min i 6 sek. Zawodniczka UKS Kometa Obrowo Copernicus Toruń – Natalia Konczalska – zajęła 5 miejsce, jej koleżanka z drużyny – Sandra Kaczmarek – 9 miejsce, a Nadia Figurska 13. Tę rywalizację ukończyło 19 zawodniczek.

Najwięcej emocji przysporzyły jednak wyścigi młodzieży. Z czasem 39 min i 53 sek. trasę 22,4 km pokonały najszybciej Martyna Marcinkowska i Zuzanna Charyga, reprezentantki klubu z Obrowa. Ścigały się one w grupie 17 kolarek.

Na dystansie 33,4 km zwyciężył zaś Jakub Fosiński z UKS Cykliści Rypin, kończąc zawody z czasem 51 min 20 sek. Tuż za nim uplasowali się reprezentanci klubu z Grudziądza. Na 4 miejscu, z wynikiem 53 min 5 sek. na metę wjechał Tomasz Błażejewski z UKS Komety Obrowo Copernicus Toruń. Jego kolega z drużyny – Bartosz Zientarski – uplasował się na 10 miejscu, a Szymon Wiśniewski i Wojciech Kowalski odpowiednio na 25 i 26 miejscu. Rywalizację ukończyło 32 zawodników.

– O bezpieczeństwo naszych sportowców doskonale zadbali strażacy z OSP Kawęczyn, Dobrzejewice i Szembekowo – dodaje trener. – Wspierali nas także funkcjonariusze z Komendy Policji w Dobrzejewicach, z komendantem Szymonem Bartnikiem na czele oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Kujawsko-Pomorska Liga UKS zainaugurowana została w marcu i potrwa do października. W tym czasie kolarze wezmą udział w ponad 30 wyścigach. Obecnie trwa przerwa wakacyjna, jednak za kilka dni sportowcy rozpoczną przygotowania do startu w Nutella Mini Tour de Pologne, który rozgrywany będzie na trasie z Krakowa do Zakopanego.

Organizatorem gminnych zmagań był UKS Kometa Obrowo, współorganizatorami Szkoła Podstawowa w Łążynie oraz Urząd Gminy Obrowo.