Rozwój miasta to nasz priorytet [WYWIAD]

Box2 Powiat chełmiński
fot. Łukasz Piecyk

O strategii rozwojowej dla Chełmna, nadchodzących wyzwaniach i zbliżających się walentynkach rozmawialiśmy z burmistrzem miasta Arturem Mikiewiczem

Co czeka Chełmno w 2020 r.?

REKLAMA

Przede wszystkim kończy się strategia rozwoju miasta, która obowiązuje do końca 2020 r., dlatego przystępujemy do prac nad nowym dokumentem. Jednym z elementów prac będzie przygotowanie strategii marketingowej miasta. Chcielibyśmy na nowo zdefiniować markę Chełmna, opracować działania promocyjne i zająć się rozwojem turystyki.

Czy marka będzie budowana w odniesieniu do hasła „Chełmno – miasto zakochanych”?

To się okaże, będziemy w tym kierunku wykonywać badania. Rzeczywiście, to hasło jest bardzo nośne. My jednak przypatrujemy się temu głębiej i zadajemy sobie pytanie, co pod tym hasłem się kryje. Przy budowaniu marki najważniejszym wyznacznikiem będzie dla nas informacja, z czym chcą się identyfikować mieszkańcy.

Za chwilę 19. Walentynki Chełmińskie. Drugie duże przedsięwzięcie obok Perspektywy – 9 Hills Festival. Co w planach?

Trochę zmian. Do tej pory Walentynki Chełmińskie były mocno popowe, więc w tym roku postawiliśmy na scenę alternatywną. Wystąpią m.in. Fisz Emade Tworzywo, Sorry Boys, Julia Marcell i Lech Janerka. Nie zabraknie stałych punktów programu, m.in. Jarmarku św. Walentego. Zorganizujemy też Festiwal Piosenki Miłosnej, morsowanie i sobotnie działania wokół „Wesela Chełmińskiego”. 

Wróćmy do planów na rozwój miasta. Czy została w nich uwzględniona komunikacja?

Tak, chcielibyśmy mocno poprawić infrastrukturę przystankową na terenie miasta. Będziemy promować ruch pieszo-rowerowy. Wytyczymy m.in. ścieżkę rowerową przez całe miasto, aż do Jeziora Starogrodzkiego. Przy okazji będziemy również wymieniać oświetlenie uliczne na LED-owe. W Chełmnie wieczorami jest dość ciemno, więc jest to jeden z naszych priorytetów. Inwestycja ta współfinansowana jest ze środków unijnych. Dodatkowo będziemy jeszcze przeprowadzać drugą część meblowania miasta, czyli stawiać ławki i elementy małej architektury.

Mieszkańców z pewnością będzie interesował budżet obywatelski. Jakie działania zostały już podjęte w tym kontekście?

Na budżet obywatelski przeznaczamy w tym roku 0,5 mln zł. W ramach projektu mieszkańcy będą mogli proponować inwestycje, remonty czy ciekawe przedsięwzięcia. Projekty można zgłaszać od 17 stycznia, a ostateczne decyzje zostaną podjęte do 30 marca. 

A jeśli chodzi o konkretne działania, których efektów możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

Warto wspomnieć o remoncie zabytkowej kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36. Prace budowlane mają zakończyć się w czerwcu. Mamy zamiar stworzyć w tym budynku przestrzeń spotkań i działań dla organizacji pozarządowych, które stanowią bardzo duży kapitał miasta. Na chwilę obecną już wpłynął jeden wniosek o możliwość udostępnienia przestrzeni od sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Problemem, z którym zmaga się większość gmin, są drogi. Jak to wygląda w Chełmnie?

Już w pierwszym roku udało nam się pozyskać pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. 714 tys. zł przeznaczyliśmy na budowę ul. Osnowskiej, która została oddana do użytku w połowie grudnia. W tym roku też złożyliśmy już trzy wnioski. Wiemy już, że dwa wnioski zostały pozytywnie ocenione i zarekomendowane przez wojewodę, ale czy dostaniemy dofinansowanie – to się okaże.

Nowa ustawa o odpadach także nie będzie zbyt korzystna dla mieszkańców…

Mieszkańcy już odczuli zmiany ustawowe. Od 1 stycznia funkcjonuje nowy system odbioru odpadów. Obecna stawka wynosi 19 zł. W tym momencie nie możemy już różnicować kosztów na osoby segregujące i te, które nie segregują. Poprzedni system funkcjonował bardzo dobrze, a Chełmno mogło pochwalić się 50-procentowym odzyskiem odpadów. W tej chwili musimy już egzekwować segregację odpadów, nie wiedząc, w jaki sposób to robić, bo pamiętajmy, że wciąż nie ma aktów wykonawczych do ustawy. W sytuacji, gdy stwierdzimy, że odpady nie są segregowane, musimy nałożyć podwyższoną opłatę, w naszym wypadku będzie to 40 zł.

Jakie jeszcze wyzwania stoją przed miastem w zbliżających się miesiącach?

Z pewnością będzie to budowa dróg, ale nie tylko. W planach mamy budowę windy w Urzędzie Miasta, ponieważ w tym momencie miejsce to jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Konieczne będzie także wyremontowanie pustostanów i przystosowanie ich do celów mieszkalnictwa komunalnego. Generalnie mieszkalnictwo jest naszą piętą achillesową. Między innymi z tego powodu staramy się dokonać zmian w planach zagospodarowania przestrzennego.

Na koniec może małe podsumowanie. Priorytety dla Chełmna w nadchodzącym roku?

Chcemy mocno postawić na mieszkalnictwo. Mamy ambicje, żeby zagospodarować niezagospodarowane tereny na cele inwestycyjne. Poza tym wspieranie działań ekologicznych, nowe inwestycje drogowe, rozwój turystyki, zbudowanie silnej marki miasta i dalsza integracja społeczna – organizacje pozarządowe to nasz wielki kapitał i chcemy korzystać z ich potencjału dla wspólnego dobra mieszkańców.

1 thought on “Rozwój miasta to nasz priorytet [WYWIAD]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *