Rolnicy będą mieli więcej czasu na składanie wniosków do ARiMR

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Termin składania wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D i „Restrukturyzację małych gospodarstw” miał pierwotnie minąć 29 maja. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, termin został przed Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużony do 30 czerwca.

Wsparcie na modernizacje udzielane jest w formie dofinansowania poniesionych na realizację inwestycji kosztów kwalifikowanych. Zazwyczaj dofinansowanie to wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Udzielane jest rolnikom, którzy posiadają gospodarstwo o wielkości ekonomicznej większej niż 13 tys. euro, ale mniejszej niż 200 tys. euro. Maksymalna kwota dofinansowania w tym przypadku to 500 tys. zł.

REKLAMA

Natomiast o wsparcie na restrukturyzacje może ubiegać się rolnik, który posiada gospodarstwo z co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość, służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekraczać 13 tys. euro. W tym wypadku można otrzymać 60 tys. zł bezzwrotnej premii, wypłacanej w dwóch ratach.

Dotację można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych, wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe – informuje Monika Galińska, specjalistka ds. Informacji i Promocji w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR.

Wnioski w obu naborach można składać nie później niż do 30 czerwca w formie dokumentu elektronicznego, przez platformę ePUAP, za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub wrzutni, zlokalizowanych przed wejściem do budynków oddziałów regionalnych ARiMR. Na chwilę obecną w województwie kujawsko-pomorskim o wsparcie na modernizację wnioskowało 554 rolników, a na restrukturyzację prawie 1000 osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *