Nielegalnie wyrzucone odpady nad jeziorem Józefowo. „Ten problem narasta”

Box2 Wiadomości
fot. ilustracyjne / Pixabay

Jezioro Józefowo otoczone jest sosnowymi lasami i znajduje się na obszarze Chronionego Krajobrazu „Dolina Drwęcy”. To jednak nie przeszkodziło dewastatorom wyrzucić w tym miejscu śmieci, prawdopodobnie pozostałości po remoncie.

To jest duży problem i ten problem narasta. Ostatnio mieliśmy już większy porządek w lasach, nie było takiego zaśmiecania, w tej chwili z powrotem walczymy z nielegalnymi wysypiskami. Bardzo dużo jest śmieci po remontach i wielkogabarytowych – komentuje Paweł Nas, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dobrzejewice.

REKLAMA

Leśnicy w takich przypadkach wszczynają dochodzenie w Straży Leśnej. Na miejsce nielegalnego składowiska jedzie patrol. Co ciekawe, zazwyczaj udaje się ustalić, kto jest odpowiedzialny za wykroczenie.

Często w śmieciach sprawcy zostawią paragony, koperty, dokumenty z nazwiskiem, dzięki którym udaje się ich znaleźć – wyjaśnia nadleśniczy Paweł Nas. – Bardziej poważne sprawy przejmuje policja.

Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach podlega najczęściej karze grzywny do 500 zł. Pozostaje pytanie, co motywuje osoby, zaśmiecające lasy i tereny chronione?

Przypuszczam, że powodem jest podłoże ekonomiczne – podsumowuje nadleśniczy Paweł Nas.

Faktycznie, do lasu śmieci możemy wyrzucić za darmo, w innym wypadku konieczne jest otwieranie portfela. Przed następnym wyrzuceniem śmieci na terenach zielonych warto jednak zrobić dodatkowy rachunek. Przyroda śmieci nie przyjmuje za darmo. Dla niej koszty takiej bezmyślności są ogromne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *