Na krawędzi [FELIETON]

Felietony
Przemysław Termiński

W rok 2020 wchodzimy z hukiem. Niestety nie ma czego świętować, a raczej jest się czego obawiać. To, co dzieje się na linii USA – Iran, może przerażać.

REKLAMA

Śmierć irańskiego generała Solejmaniego z rąk Amerykanów postawiła na nogi cały Bliski Wschód. Militarny odwet Iranu był szybki, choć jego efekty nie były porażające. Natomiast porażająca była katastrofa ukraińskiego Boeinga, który jak się później okazało, został zestrzelony przez irańską rakietę. To jest prawdziwy dramat. Śmierć 176 osób jest najwyższą ceną, jaką wszyscy zapłaciliśmy za napięcie w tamtej części regionu. Najgorsze jest to, że ani jeden problem, ani jedna potencjalna przyczyna wybuchu wojny nie zostały, w toku tych wydarzeń, rozwiązane.

REKLAMA

Generalnie źle się układają sprawy międzynarodowe. Dla nas również. Kryzys irański pokazał, że polska dyplomacja nie ocknęła się jeszcze po świątecznym letargu – minister spraw zagranicznych zniknął nam akurat w okresie, kiedy powinniśmy być na bieżąco informowani o tym, co robią służby dyplomatyczne, np. w kontekście naszych placówek czy żołnierzy.

Jakby tego było mało, Polska została perfidnie ograna w sprawie przebiegu Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie. Ważne wydarzenie współorganizowane przez Instytut Yad Vashem może doprowadzić do tego, że historia II wojny światowej będzie napisana na nowo – pod dyktando dyplomacji rosyjskiej. To temat na tyle ważny, że zajmę się nim w kolejnym felietonie. Wiemy, że nie będzie na nim polskiego prezydenta. Organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia strony polskiej w trakcie forum. Co więcej, taką możliwość dostały Niemcy i… Rosja (sic!). Sytuację skwitował bezbłędnie były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss – „to handel historią. Tego się nie robi”. Pytanie, które mnie nurtuje, jest następujące: czy jest to efekt tylko gry, która odbywa się nad naszymi głowami, czy w tej sprawie mogliśmy coś zrobić, a nie zrobiliśmy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *