Mieszkańcy Chełmna mają do dyspozycji 0.5 miliona złotych

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Pixabay

Dokładnie 500 tysięcy złotych. Tyle będzie wynosić budżet obywatelski miasta Chełmna w 2020 roku. Mieszkańcy sami zdecydują, na co zostaną wydane pieniądze. Będą mogli nie tylko zakomunikować swoje potrzeby, ale także podjąć współodpowiedzialność za miasto i aktywnie zaangażować się w dialog społeczny.

Budżet obywatelski to rodzaj demokratycznego procesu, który daje mieszkańcom realny wpływ na decydowanie o przeznaczeniu funduszy publicznych. Każdego roku miasto określa ramy finansowe dla projektu. W poprzednich latach budżet obywatelski w Chełmnie wynosił 100 tysięcy. W tym roku jednak władze zdecydowały się znacznie zwiększyć pulę i przeznaczyły na cele społeczne 500 tysięcy złotych. Chełmnianie będą mogli teraz zgłaszać projekty przedsięwzięć, które chcieliby zrealizować w ramach założonego budżetu. Dzięki temu zyskają możliwość zdecydowania o ważnych dla miasta inwestycjach. 

REKLAMA

Budżet obywatelski jest formą demokracji w zarządzaniu finansami miasta. Część z nich jest udostępniania mieszkańcom. Pierwszym etapem jest zgłaszanie przez nich projektów. Natomiast drugi etap to głosowanie nad zakwalifikowanymi projektami – tłumaczył Waldemar Żuchowski, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Chełmnie.

Zgłoszone projekty muszą odpowiadać pewnym regułom. Najważniejsza z nich to konieczność nieprzekroczenia wyznaczonej sumy, czyli w przypadku Chełmna – pół miliona złotych. Zgłaszane zadania mogą mieć charakter miękki lub twardy. W pierwszym przypadku mogą to być wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Natomiast w drugim przypadku chodzi o zadania inwestycyjne – modernizacje, przebudowy, adaptacje, budowy nowych obiektów lub zakup wyposażenia. Kolejnym wymogiem, który muszą spełnić zgłaszane projekty, jest ogólnodostępność dla wszystkich mieszkańców. Zadanie musi poza tym zostać zrealizowane w ciągu jednego roku budżetowego. Ważne jest także, że koszty późniejszego utrzymania inwestycji muszą być współmierne do wydatków poniesionych na jej realizację. 

Projekt do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Chełmna w wieku co najmniej 13 lat – mówił Waldemar Żuchowski.

Jedna osoba może zgłosić maksymalne 3 projekty. Opis proponowanego zadania należy zawrzeć na urzędowym formularzu. Należy do niego dołączyć listę poparcia z podpisami co najmniej 15 obywateli Chełmna. W formularzu należy oszacować wartość zadania. Można wspomagać się zdjęciami, planami czy ekspertyzami. Zadanie zostanie zweryfikowane pod względem formalno-prawnym. Następnie odbędzie się głosowanie mieszkańców.

Będzie można głosować w internecie, ale też na papierowych kartach głosowania w punktach stacjonarnych i korespondencyjnie – wyjaśniał Waldemar Żuchowski.

Projekty można zgłaszać od 17 stycznia do 17 lutego 2020 roku. Głosowanie nad zweryfikowanymi formularzami odbędzie się od 12 do 26 marca. Ogłoszenie wyników głosowania zaplanowane jest na 30 marca. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *