Chłop potęgą jest i basta. Miałeś, chamie, złoty róg [FELIETON]

Felietony
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

W jednym z najwybitniejszych dzieł naszej literatury, w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, pada taka kwestia: „(…) miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór (…)”.

Wierzę, że pan prezes Władysław Kosiniak-Kamysz się nie obrazi. Ale te słowa aż się cisną na usta, gdy słyszę, jak kandydat na najwyższy urząd w państwie żąda, aby specjalistyczne laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach zajęło się badaniem pod kątem koronawirusa. Szef ludowców, partii, która twierdzi, że stoi za tymi, którzy „żywią i bronią”, chce pozbawić rolników możliwości walki z wirusem ASF, grypy ptaków i innych chorób zakaźnych zwierząt. 

REKLAMA

To się po prostu w głowie nie mieści. A gdzie było PSL przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL? Czy wówczas nie likwidowano wszystkiego, co nie daje wymiernych zysków? Czy to nie w tym właśnie czasie likwidowano laboratoria Sanepidu?

Hipokryzja posunięta do granic możliwości. I taki człowiek ma stać na czele państwa? 

Obecna głowa państwa, człowiek też z Krakowa, i też sam niebędący rolnikiem, potrafi jednak stanąć na wysokości zadania. To dzięki zaangażowaniu prezydenta RP Andrzeja Dudy mam takie wsparcie, jakiego zazdroszczą mi wszyscy moi koledzy z unijnej rady ministrów ds. rolnictwa. To dzięki jego inicjatywie rolnicy mają być tak samo traktowani jak inni przedsiębiorcy i będą mieli zwolnienie z opłacania składek KRUS za II kwartał tego roku. 

Nie była to pierwsza inicjatywa pana prezydenta i wiem, że nie jest to też ostatnie słowo w kwestiach związanych z pomocą dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich.

Od wieków tak było – mądry i dobry pan to zasobny i gospodarny majątek ziemski. W trudnych czasach, w latach kryzysu w II RP, kiedy minister Poniatowski przeprowadzał reformy rolne, wielu światłych obywateli ziemskich oddawało część swoich gruntów na potrzeby tej reformy. Widać było, że chłop z miłości do ziemi, czy to w kontuszu, czy w sukmanie, działając razem, był potęgą i basta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *